Reklama

Reklama

Watykan: Papież odwołał udział w uroczystościach z powodu rwy kulszowej

Z powodu ponownego ataku rwy kulszowej papież Franciszek znów odwołał swój udział w uroczystościach, którym miał przewodniczyć. W niedzielę nie odprawił porannej mszy. Przełożono też jego spotkanie z korpusem dyplomatycznym planowane na poniedziałek - podał Watykan.

W komunikacie przekazanym w sobotę dziennikarzom dyrektor biura prasowego Stolicy Apostolskiej Matteo Bruni napisał, że z powodu ponownego ataku rwy kulszowej papież nie odprawi mszy w Niedzielę Słowa Bożego w bazylice Świętego Piotra. 

Reklama

Rzecznik dodał też, że przełożone zostało tradycyjne spotkanie Franciszka z ambasadorami akredytowanymi przy Stolicy Apostolskiej, które miało odbyć się w poniedziałek. W jego trakcie co roku papież podsumowuje wydarzenia na świecie.

Papież przygotował kazanie

Mszę w bazylice Świętego Piotra odprawił w niedzielę w zastępstwie Franciszka przewodniczący Papieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji arcybiskup Rino Fisichella.

W przygotowanej na tę mszę homilii Franciszek podkreślił, że Słowo Boże jest "środkiem zaradczym na lęk przed samotnością w życiu". "Jest to słowo pocieszenia, ale i nawrócenia" - dodał.

"Ten, kto zbliża się do Słowa Bożego, otrzymuje zbawienny zwrot egzystencjalny: odkrywa, że życie nie jest czasem wystrzegania się innych i chronienia siebie, ale okazją do wyjścia na spotkanie innych w imię Boga bliskiego" - wyjaśnił papież. Jego zdaniem uniwersalną mocą Słowa Bożego jest to, że dociera do wszystkich i do każdej dziedziny życia.

Przypomniał, że Jezus "nie wabił wzniosłymi i nieosiągalnymi przemówieniami".

"Do rybaków mówi, że będą rybakami ludzi. Gdyby im powiedział: 'Pójdźcie za mną, uczynię was apostołami: zostaniecie posłani na cały świat i będziecie głosić Ewangelię w mocy Ducha Świętego, zostaniecie zabici, ale staniecie się świętymi', możemy sobie wyobrazić, że Piotr i Andrzej odpowiedzieliby jemu: 'Dziękujemy, ale wolimy nasze sieci i nasze łodzie'" - zauważył Franciszek.

"Nie trzymajmy go z dala"

Papież apelował, by "nie wyrzekać się Słowa Bożego". "Słowo przybliża nas do Boga: nie trzymajmy go z dala. Nośmy je zawsze przy sobie, w kieszeniach, w telefonach; zapewnijmy mu godne miejsce w naszych domach" - zachęcał.

Papież radził, by położyć Ewangelię w takim miejscu, aby pamiętać o jej codziennym otwieraniu. "Aby to uczynić, prośmy Pana o siłę, by wyłączyć telewizor i otworzyć Biblię; zamknąć komórkę i otworzyć Ewangelię" - zaapelował. 

W bazylice watykańskiej obecnych było kilkadziesiąt osób świeckich i duchownych.

Poprzednio dolegliwości związane z rwą kulszową zmusiły papieża do zmiany planów na przełomie roku.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje