Reklama

Reklama

Watykan odpowiada na zarzut ONZ

Watykan oświadczył w reakcji na pytania ONZ, że nie jest z prawnego punktu widzenia kompetentny w kwestiach czynów pedofilii popełnionych przez księży w poszczególnych krajach i może odpowiadać tylko w przypadku takich przestępstw na swoim terytorium.

W ten sposób watykański rzecznik ksiądz Federico Lombardi wyjaśnił w środę sens, podstawy i najważniejsze punkty zawarte w odpowiedzi na pytania Komitetu Narodów Zjednoczonych do spraw Praw Dziecka, który w lipcu zwrócił się o wyjaśnienie tego, jak Stolica Apostolska postępuje w sprawach pedofilii.

Reklama

Ponadto ksiądz Lombardi podkreślił, że Watykan odpowiedział komitetowi ONZ, iż nie ma obowiązku informować o prowadzonych za Spiżową Bramą postępowaniach kanonicznych wobec księży pedofilów. Dochodzenia w Kongregacji Nauki Wiary - przypomniał - różnią się od tych w świeckim prawie.

Licząca 24 strony odpowiedź Watykanu na kwestionariusz ONZ została wysłana we wtorek do Genewy. Jej zasadniczym przesłaniem jest to, że strona watykańska nie może udzielić precyzyjnych, szczegółowych informacji.

Wytłumaczono, że w sprawie przestępstw popełnionych przez księży w poszczególnych krajach - na przykład w Irlandii - kompetentne są ich władze, gdyż to ich prawodawstwu kapłani podlegają.

Ponadto rzecznik Stolicy Apostolskiej położył nacisk na to, że zaleca ona biskupom współpracę ze świeckim wymiarem sprawiedliwości, choć - jak przyznał - nie wszystkie episkopaty zastosowały się do zalecenia składania doniesień o czynach pedofilii w świeckim wymiarze sprawiedliwości.

Watykan zapowiedział, że jego delegacja będzie uczestniczyć 16 stycznia w posiedzeniu Komitetu ds. Praw Dziecka i krajów członkowskich.

Komitet, który monitoruje wypełnianie przez państwa postanowień Konwencji o Prawach Dziecka, przedstawił prośbę o informacje dotyczące wszystkich zgłoszonych Watykanowi przypadków nadużyć seksualnych wobec nieletnich, popełnionych przez przedstawicieli duchowieństwa. W liście zawarto na przykład pytania o to, jakie kroki podjęto, by żaden ksiądz oskarżony o pedofilię nie miał żadnych kontaktów z dziećmi, oraz o wskazówki i zasady postępowania wobec przypadków nadużyć i o współpracę Kościoła ze świeckim wymiarem sprawiedliwości.

Komitet ONZ zainteresowany był również tym, jakiego wsparcia Stolica Apostolska udziela ofiarom wykorzystywania, zasadami dotyczącymi odszkodowań dla nich oraz procesami kanonicznymi sprawców takich czynów. Watykan zapytano też o to, czy dochodziło do przypadków wypłaty zadośćuczynienia dla ofiary w zamian za jej milczenie na temat nadużyć. Kolejna przedstawiona do wyjaśnienia kwestia to zasady zapobiegania pedofilii w Kościele.

W Genewie wyjaśniono, że przedłożenie takiego kwestionariusza jest działaniem rutynowym, dotyczącym wszystkich państw.

Dowiedz się więcej na temat: Watykan | pedofilia

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje