Reklama

Reklama

Waszyngton wzywa rząd Białorusi, by powstrzymał się od użycia siły

"Stany Zjednoczone są zaniepokojone przebiegiem wyborów na Białorusi i wzywają rząd tego kraju do powstrzymania się od użycia siły" - głosi poniedziałkowy komunikat Białego Domu. "Jesteśmy głęboko zaniepokojeni wyborami prezydenckimi na Białorusi" - dodała na konferencji prasowej rzeczniczka Białego Domu Kayleigh McEnany.

"Poważne ograniczenia w umieszczeniu kandydatów na kartach do głosowania, zakaz lokalnych niezależnych obserwatorów (...), zastraszanie kandydatów opozycji, a następnie zatrzymywanie pokojowych demonstrantów oraz dziennikarzy zakłóciły ten proces (wyborczy). Wzywamy władze Białorusi do respektowania prawa do pokojowych zgromadzeń, a także powstrzymywania się od użycia siły" - napisano w oświadczeniu Białego Domu.

Według wstępnych wyników w wyborach zwyciężył urzędujący prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka, zdobywając 80,23 proc. głosów. Jego główna rywalka Swiatłana Cichanouska otrzymała 10,09 proc.

Reklama

Niezależni obserwatorzy twierdzą, że w czasie wyborów dochodziło do licznych nieprawidłowości, a frekwencja w lokalach wyborczych była zawyżana. Wieczorem na ulicach Mińska doszło do protestów, które zostały stłumione przez siły bezpieczeństwa. Do starć doszło też w Grodnie, w Witebsku i innych miastach.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje