Reklama

Reklama

W prasie: Niemcy sfinansują emerytury dla ocalałych z getta w Polsce

Żyjące ofiary getta będą otrzymywać emeryturę z Niemiec – informuje bawarski dziennik „Suddeutsche Zeitung”. Nowe przepisy zaczną obowiązywać w 2015.

"Dotychczas obowiązująca ustawa z 1970 r. skutecznie blokowała prawo do takiego świadczenia. Nowe porozumienie między Polską a Niemcami umożliwia otrzymywanie przez mieszkające w Polsce ofiary getta emerytury za pracę świadczoną podczas II wojny światowej" - pisze "SZ". Jak informuje gazeta na podstawie doniesień niemieckiego Ministerstwa Spraw Socjalnych "umowa o eksporcie szczególnych świadczeń dla osób uprawnionych, które zamieszkują na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej" została podpisana przez przedstawicieli ww. ministerstwa i ambasadora RFN w Polsce Rolfa Wilhelma Nikla.

Polsko-niemiecka umowa skutecznie blokowała emerytury

Reklama

"Dotychczas pracownicy getta nie mieli prawa do świadczeń ze strony Niemiec za wykonywaną pracę, mimo że w okresie reżimu narodowo-socjalistcznego odprowadzali składki na ubezpieczenia społeczne" - pisze "SZ". "Powodem tej sytuacji było porozumienie niemiecko-polskie z 1975, zgodnie z którym odpowiedzialność za wypłatę zobowiązań emerytalno-rentowych spadała na państwo, w którym mieszkał beneficjent".

Nowa umowa ma zostać przyjęta przez gabinet rządowy 17 grudnia b.r. Jak podaje bawarski dziennik "niezwłocznie powinna zostać uruchomiona przyspieszona procedura umożliwiająca wejście ustawy w życie już w pierwszej połowie 2015".

Paryż płaci 60 milionów dolarów amerykańskim ofiarom deportacji

Również Francja realizuje porozumienie w sprawie zadośćuczynienia ocalałym z Holokaustu obywatelom Stanów Zjednoczonych. Podstawą jest dokument sygnowany w ubiegły poniedziałek w Waszyngtonie przez ministra spraw zagranicznych Francji. Wg "SZ" zadośćuczynienie Paryża wobec Amerykanów, którzy "w czasach nazizmu byli deportowani z Francji do nazistowskich obozów zagłady" ma wynieść 60 milionów dolarów. Między latami 1942 a1944 francuskie koleje państwowe wywiozły do obozów zagłady niemal 76 tysięcy Żydów.

Oprac. Agnieszka Rycicka, Redakcja Polska Deutsche Welle

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje