Reklama

Reklama

W kraju basków odkryto naskalne malowidło

Odkryte malowidła naskalne liczą około 14 tysięcy lat. Przedstawiają one konie, bizony i lwy. Mierzących do półtora metra malowideł jest 50. Odkrycia dokonano w jaskini znajdującej się pod jednym z budynków w centrum miasteczka Lekeitio - kurortu nad zatoką Biskajską.

"Dostęp do odkrytej przez speleologów jaskini jest skrajnie trudny" - powiedział agencji AFP Andoni Iturbe, dyrektor regionalnego departamentu dziedzictwa kulturalnego. Zdaniem ekspertów chodzi o najbardziej spektakularne i fascynujące malowidła tego typu na całym Półwyspie Iberyjskim. Podkreślają, że zostały one wykonane nowatorską techniką "mikronacięć" na ścianach.

Ze względu na unikalny charakter odkrycia i warunki jego konserwacji, turyści nie będą mieli wstępu do groty. Najbardziej znanym podobnym znaleziskiem są naskalne malowidła epoki paleologicznej w Altamirze, również w Kraju Basków. Figurują one na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Reklama

Najsłynniejszym na świecie odkryciem tego typu pozostają malowidła naskalne w Lascaux w południowej Francji. Ich powstanie datuje się na 15-17 tysięcy lat przed naszą erą.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje