Reklama

Reklama

W Katalonii trwają wybory do lokalnego parlamentu

W niedzielę Katalończycy głosują w przedterminowych wyborach do lokalnego parlamentu, które uważane są za plebiscyt ws. niepodległości tego regionu autonomicznego Hiszpanii.

Z sondaży wynika, że ugrupowania proniepodległościowe mogą uzyskać większość.  Zwolennicy secesji już zapowiedzieli, że w ciągu półtora roku od przewidywanego zwycięstwa w wyborach zostanie ogłoszona niepodległość regionu. Tymczasem premier Hiszpanii Mariano Rajoy ostrzegł, że decyzja taka nie będzie miała mocy prawnej i może być zaskarżona do Trybunału Konstytucyjnego.    

Reklama

Niedzielne wybory mają wyłonić skład 135-osobowego parlamentu, którego siedziba mieści się w Barcelonie. Zwolennicy niepodległości uważają, że zdobycie 68 miejsc da im demokratyczny mandat na rozpoczęcie procesu uniezależniania się regionu od reszty Hiszpanii i ogłoszenia niepodległości.   

Do głosowania jest uprawnionych ponad 5 mln z 7,5 mln mieszkańców Katalonii. Lokale wyborcze będą otwarte w godz. 9-20. Po zakończeniu głosowania spodziewane są wyniki sondaży exit poll, a pierwsze wyniki cząstkowe - od godz. 21.  

Dowiedz się więcej na temat: Katalonia

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje