Reklama

Reklama

W czeskim Obrim dule zeszła lawina. Jedna osoba nie żyje

Jedna osoba nie żyje, a druga ze wstrząśnieniem mózgu trafiła do szpitala w wyniku zejścia lawiny w Karkonoszach w Obrim dule po czeskiej stronie. Lawinisko przeszukiwali ratownicy GOPR i Horskiej Służby.

Według komunikatu Karkonoskiego Parku Narodowego o zejściu lawiny poinformowali ratowników świadkowie. 

"Na miejscu lawinisko przeszukiwali ratownicy GOPR i Horskiej Służby (HS). Odnaleźli obydwie zasypane osoby, jednak jedna jest reanimowana" - informowano na profilu Karkonoskiego Parku Narodowego w mediach społecznościowych. 

Niestety, jedna osoba - czeski narciarz skiturowy - zmarła. Druga ze wstrząśnieniem mózgu trafiła do szpitala. 

"Jeden z nich zdołał wezwać pomoc. Został szybko odnaleziony. Od niego ratownicy dowiedzieli się, że był z nim jeszcze jeden skiturysta. Został odkopany, ale już nie udało się go uratować" - czytamy.

Reklama

Lawina zeszła daleko od szlaku niebieskiego, w okolicach rzeki Upa. W akcji uczestniczyły dwa śmigłowce ratownictwa medycznego z Uścia nad Łabą oraz Liberca.

Naczelnik HS w Karkonoszach przekazał, że na lawinisku pobrano próbki śniegu mające pomóc ustalić, jakie było źródło lawiny. Śmierć jednego z narciarzy skiturowych bada czeska policja.

Sytuacja w Karkonoszach

W Karkonoszach obowiązuje drugi w pięciostopniowej skali stopień zagrożenia lawinowego. Zdaniem ratowników górskich przy takim stopniu zagrożenia warunki wypraw narciarskich nie są niebezpieczne. Może jednak dochodzić do uwolnienia mas śniegu, szczególnie w sytuacji dużego obciążenia, a na stromych zboczach także przy słabszym obciążeniu.

W jednym z ostatnich komunikatów lawinowych HS stwierdzono, że nie przewiduje się samoistnego uwolnienia wielkich lawin. Można jedynie oczekiwać lawin średnich rozmiarów, które pozostają na zboczu.

Wasze komentarze
No hate

Dodawanie komentarzy pod tym artykułem zostało wyłączone

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom, niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz w innych serwisach, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy