Reklama

Reklama

W. Brytania: Polacy chcą obywatelstwa, ich liczba rośnie

​Rośnie liczba Polaków zabiegających o obywatelstwo Wielkiej Brytanii. Spośród około 11 tysięcy mieszkańców Unii Europejskiej, którzy uzyskali brytyjskie obywatelstwo w 2013 roku, ponad 6 tysięcy to Polacy. W 2004 roku, kiedy Polska przystąpiła do Unii, uzyskało je niespełna ośmiuset.

Polski ambasador w Londynie, Witold Sobków powiedział BBC, że nie dziwi go chęć uregulowania kwestii obywatelstwa przez ludzi, którzy na Wyspach zamieszkali, założyli rodziny, pracują, płacą podatki i chcą mieć wpływ na politykę kraju. Ambasador potwierdził jednak również, że część Polaków obawia się deportacji, czy to przez antyunijną Partię Niepodległości UKIP, czy po zmianie prawa przez inny rząd.

Pod koniec zeszłego roku, jeden z dwóch posłów UKIP, Mark Reckless posiał niepokoje wypowiedzią, że należałoby rozważyć odesłanie do krajów pochodzenia części imigrantów z innych państw Unii. Lider UKIP, Nigel Farage odciął się jednak zdecydowanie od takiej polityki, mówiąc, że nikomu nie grozi cofnięcie zgody na pobyt: "Nigdy, przenigdy UKIP nie postulowałby retrospektywnej zmiany prawa " - podkreślił Farage.

Reklama

Ambasador Sobków też ocenia, że obawy części polskich imigrantów przed deportacją są nieuzasadnione. Co więcej, dodał, że zna również Polaków gotowych głosować na UKIP.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje