Reklama

Reklama

W. Brytania: Pochwała polskiej edukacji

Brytyjska minister szkolnictwa Nicky Morgan powiedziała, że wzoruje się na modelu reformy oświatowej w Polsce. Brytyjski dziennik "The Daily Telegraph" cytuje jej wypowiedzi, popierając je międzynarodowymi statystykami szkolnymi i cytując opinie rodziców i władz szkolnych.

Minister Nicky Morgan przyznała, że brytyjskie szkolnictwo trwa od lat na tym samym poziomie, podczas gdy wyniki porównywalnych międzynarodowo testów wskazują, że inne kraje przeskoczyły w tym czasie Wielką Brytanię.

Międzynarodowe dane zebrane przez Oragnizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju plasują polskich uczniów w pierwszej dziesiątce 63 państw OECD w przedmiotach ścisłych i w umiejętności czytania, a w pierwszej piętnastce w matematyce. Wielka Brytania jest na 26 pozycji.

"Wyniki w takich krajach jak Niemcy i Polska poprawiły się ogromnie odkąd powrócono tam do zasady, że wszyscy uczniowie uczą się tych samych zasadniczych przedmiotów, bez względu na to, czy przejdą dalej do nauki zawodu, czy na wyższe uczelnie" - powiedziała Morgan.

"The Daily Telegraph" cytuje opinię brytyjskich władz szkolnych, że najlepsze wyniki osiągają te szkoły, które mają dużą proporcję dzieci imigrantów.

Przedstawiciel władz oświatowych powiedział gazecie, że wielu polskich rodziców, których dzieci podejmują po przyjeździe naukę w angielskich szkołach dziwi się, jak łatwy jest w nich program nauczania.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy