Reklama

Reklama

W Berlinie otwarto wystawę poświęconą byłemu prezydentowi RP Lechowi Kaczyńskiemu

- Lech Kaczyński był jedną z najważniejszych postaci "Solidarności", wyjątkowym człowiekiem i jednym z ostatnich mężów stanu - mówił w czwartek (10 września) ambasador Polski w Niemczech Andrzej Przyłębski, otwierając w Berlinie wystawę poświęconą byłemu prezydentowi RP.

Podczas uroczystości otwarcia wystawy "Profesor Lech Kaczyński, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej. Polityk. Działacz społeczny. Nauczyciel akademicki" Przyłębski przypomniał, że niedawno obchodzona była okrągła 40. rocznica powstania NSZZ "Solidarność", a Lech Kaczyński był jedną z najważniejszych postaci związku.

"To był człowiek, który w momencie, kiedy Lech Wałęsa zajęty był bardziej polityką niż sprawami związkowymi, faktycznie prowadził związek przez wiele miesięcy, przez wiele lat" - podkreślił.

Ambasador zachęcał wszystkich do obejrzenia wystawy. - Można dzięki niej dowiedzieć się naprawdę bardzo wiele o życiu i działaniu tego naprawdę wyjątkowego człowieka, jednego z ostatnich mężów stanu. Człowieka, który nie myśli w kategoriach wygrania najbliższych wyborów, ale myśli w kategoriach dobra narodu w najbliższych 20, 30, 50 latach" - mówił.

Reklama

Wystawa poświęcona Lechowi Kaczyńskiemu

Przyłębski zaznaczył, że wystawa została zorganizowana we współpracy z Trybunałem Konstytucyjnym i była tam prezentowana w lipcu. Wielkoformatowe plansze w języku niemieckim i angielskim zostały zawieszone na ogrodzeniu przyszłej polskiej ambasady w Berlinie przy reprezentacyjnej alei Unter den Linden w pobliżu Bramy Brandenburskiej.

Ambasador przypomniał, że to już kolejna prezentowana w tym miejscu ekspozycja. Wcześniej można tam było oglądać m.in. wystawę poświęconą "Solidarności Walczącej". - Myślę, że wystawa po Berlinie będzie jeszcze obecna w Europie i w Stanach Zjednoczonych - dodał.

Ekspozycja prezentuje niemal całą drogę polityczną Lecha Kaczyńskiego, od czasów jego działalności w antykomunistycznej opozycji, poprzez działalność związkową w "Solidarności", piastowanie kierowniczych stanowisk w urzędach w wolnej Polsce, stanowisko prezydenta Warszawy, aż po zwycięstwo w wyborach prezydenckich w 2005 roku i śmierć w katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia 2010 roku.

W uroczystości otwarcia wystawy oprócz ambasadora Polski w Niemczech wzięli udział m.in. ambasadorzy Węgier i Gruzji - Imre Gyoerkoes oraz Lewan Izoria, a także przedstawiciele organizacji polonijnych, w tym Związku Polaków w Niemczech.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy