Reklama

Reklama

W Bangladeszu zamordowano znanego blogera

Zamaskowani, uzbrojeni w maczety napastnicy zamordowali promującego świeckość państwa blogera w Bangladeszu - poinformowała policja. To trzeci od lutego śmiertelny atak na krytyka religijnego ekstremizmu w kraju zamieszkanym w większości przez muzułmanów.

Ananta Bijoy Das, 33-letni bankier domagający się w internecie świeckiego państwa, został zaatakowany w drodze do pracy przez czterech napastników w mieście Sylhet (Śrihat), na północnym wschodzie kraju.

Das pisał dla portalu internetowego "Mukto-Mona" (Wolna Myśl) promującego racjonalizm i sprzeciw wobec fundamentalizmu - oświadczył szef stowarzyszenia blogerów w Bangladeszu Imran Sarker.

Portal był wcześniej prowadzony przez banglijskiego blogera amerykańskiego pochodzenia Avijita Roya, który został zabity w lutym w Dhace. Das był bliskim współpracownikiem Roya i m.in. napisał wstęp do jego książki.

Reklama

Według przyjaciela Dasa bloger otrzymywał od ekstremistów pogróżki z powodu tekstów, jakie publikował w ostatnich miesiącach, i był na ich liście ateistycznych blogerów wyznaczonych przez islamistów jako cele.

Do kolejnego mordu doszło tydzień po tym, jak utworzona w 2014 roku filia Al-Kaida na subkontynencie indyjskim (AQIS) przyznała się do zabicia Avijita Roya. Był on gorącym orędownikiem świeckości państwa w Bangladeszu, gdzie 90 proc. z ok. 160 mln mieszkańców to wyznawcy islamu. W sprawie jego zabójstwa zatrzymano jednego islamistę.

W marcu, również w Dhace, w ataku nożowników zginął inny bloger Washiqur Rahman; aresztowano dwóch studentów medres, muzułmańskich szkół teologicznych.

Rząd Bangladeszu walczy z islamistycznymi grupami, które dążą do wprowadzenia w kraju szariatu.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje