Reklama

Reklama

USA: Zatrzymano podejrzanego o zabicie dwóch policjantów

Policja z Des Moines, stolicy stanu Iowa na północy USA, zatrzymała w środę 46-letniego mężczyznę, który jest podejrzany o to, że osiem godzin wcześniej zastrzelił dwóch pełniących służbę policjantów. Zdaniem śledczych, ataki przypominały zasadzki.

Jak podaje agencja Associated Press, policjanci z Des Moines około godz. 1 w nocy czasu lokalnego zareagowali na zgłoszenie w sprawie strzelaniny w Urbandale, na przedmieściach Des Moines. Na miejscu znaleźli zastrzelonego funkcjonariusza z wydziału policji w Urbandale.

Reklama

Po około dwudziestu minutach w odległości kilku kilometrów w Des Moines znaleziono drugiego zastrzelonego policjanta. Obaj funkcjonariusze zostali zabici, gdy siedzieli w swych wozach patrolowych zaparkowanych przy głównych drogach.

Sierżant Paul Parizek z policji w Des Moines poinformował, że zatrzymany Scott Michael Greene jest biały, podobnie jak dwaj zabici policjanci. Nic nie powiedział o motywach, jakimi kierował się zabójca. 

Natomiast amerykańskie media poinformowały o nagraniu wideo, jakie Scott Greene zamieścił w październiku w serwisie YouTube. Widać na nim, jak autor filmu jest wypraszany ze szkolnego boiska przez policjantów najwyraźniej za to, że wcześniej wymachiwał flagą Konfederacji w pobliżu grupy Afroamerykanów. Flaga ta łączona jest z wartościami przypisywanymi mieszkańcom Południa USA, jak rasizm i ksenofobia. 

Mężczyzna nagrywający film zwraca się do policjantów, by wszczęli śledztwo w sprawie napaści na niego, tymczasem oni zwracają uwagę, że prezentowanie flagi w takich okolicznościach zaognia sytuację.

Ponadto w przeszłości Greene był dwukrotnie skazany za pospolite przestępstwa.Od początku br. w całych Stanach Zjednoczonych zginęło na służbie 113 policjantów. 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama