Reklama

Reklama

USA wyślą okręty marynarki wojennej w rejon Morza Południowochińskiego?

Stany Zjednoczone nie zamierzają biernie przyglądać się wzmacnianiu obecności wojskowej Chin na Morzu Południowochińskim. Między innymi na ten temat w Pekinie z przedstawicielami chińskich władz ma rozmawiać amerykański sekretarz stanu John Kerry, który rozpoczął wizytę w Chinach.

W ubiegłym tygodniu przedstawiciele Pentagonu ujawnili, że Chiny w ekspresowym tempie zaledwie pięciu miesięcy zbudowały sztuczną wyspę na jednej z raf koralowych. Morze Południowochińskie jest obszarem wielu sporów terytorialnych głównie między Chinami, Filipinami i Wietnamem. Chodzi nie tylko o zbudowanie strategicznej, w przypadku ewentualnego konfliktu, infrastruktury, ale także o bogate złoża ropy i gazu znajdujące się pod morskim dnem.

Reklama

Stany Zjednoczone zapowiedziały, że rozważają wysłanie w rejon zwiększonej chińskiej obecności na Morzu Południowochińskich okrętów marynarki wojennej. Miałyby one zakotwiczyć w odległości 12 mil morskich od budowanej przez Chińczyków wyspy, zgodnie z międzynarodowym prawem.
Te zapowiedzi wywołały zdecydowaną reakcję chińskich władz, które uważają, że Stany Zjednoczone mieszają się w nie swoje sprawy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje