Reklama

Reklama

​USA: W projekcie reformy imigracyjnej jest część o zniesieniu wiz

- Grupa senatorów formalnie zgłosiła ponadpartyjny projekt obszernej reformy systemu imigracyjnego w USA. Obejmuje on zapisy o rozszerzeniu programu bezwizowego, tak by mogła do niego wejść Polska - powiedział ambasador RP w USA.

"To nie koniec, lecz początek walki o zniesienie wiz, ale niezwykle pomyślny początek" - powiedział ambasador Polski w Waszyngtonie Ryszard Schnepf. Dodał, iż spodziewa się, że cały projekt mógłby zostać sfinalizowany w Kongresie do jesieni.

"Nie oczekujemy większego oporu w Senacie, mogą wystąpić problemy w Izbie Reprezentantów, więc moja uwaga będzie teraz skupiona głównie na kontaktach z tymi kongresmenami, którzy nie są przekonani. Lista nie jest krótka" - dodał ambasador.

Reklama

Projekt całościowej reformy, zgłoszony o drugiej w nocy (czasu waszyngtońskiego) przez grupę ośmiu senatorów po raz pierwszy będzie debatowany w Kongresie w piątek. Jego podstawowym celem jest umożliwienie przynajmniej części z 11 mln nielegalnych imigrantów w USA uzyskania obywatelstwa USA. Ale projekt zakłada ostre warunki do spełnienia, zanim którykolwiek z nielegalnych imigrantów mógłby w długiej, przynajmniej 10-letniej procedurze, otrzymać najpierw zieloną kartę, a następnie po trzech latach - obywatelstwo.

Republikanie wymusili, by całą reformę uzależnić od uszczelnienia granicy z Meksykiem, na co Ministerstwo Bezpieczeństwa Krajowego dostałoby 3,5 mld dolarów w ciągu pięciu lat od przyjęcia ustawy, a gdyby to nie wystarczyło, to jeszcze dodatkowo 2 mld USD.

POLECAMY:

FORUM: Kolejne obiecanki amerykańskiego rządu?

Dowiedz się więcej na temat: Barack Obama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy