Reklama

Reklama

USA: Szef CIA nie zgodzi się na waterboarding

Dyrektor CIA John Brennan zapewnił, że nie zgodzi się na przywrócenie waterboardingu, czyli podtapiania podczas przesłuchiwania podejrzanych, nawet jeśli zleci to przyszły prezydent USA.

"Nie zgodzę się nigdy na to, by którykolwiek z pracowników CIA znowu stosował metodę waterboardingu" - powiedział Brennan w wywiadzie dla stacji MSNBC, który ma zostać wyemitowany w poniedziałek.

Amerykanie stosowali podtapianie w okresie konfliktów w Iraku i Afganistanie. Prezydent Barack Obama zakazał tej praktyki zaraz po objęciu urzędu w 2009 roku.

Stanowisko Trumpa

Reklama

Ubiegający się o nominację Partii Republikańskiej Donald Trump sygnalizował, że mógłby zlecić wojsku łamanie prawa międzynarodowego w zakresie taktyki przesłuchań podejrzanych o terroryzm, w tym stosowanie waterboardingu. Później nieco złagodził swe stanowisko w kwestii tortur.

Pomysł Teda Cruza

Rywal Trumpa w republikańskich prawyborach, Ted Cruz, senator z Teksasu, powiedział, że dopuściłby jedynie ograniczone stosowanie waterboardingu.

Raport z 2014 roku

Senat USA opublikował w grudniu 2014 roku streszczenie swego raportu, w którym ocenia, że program przesłuchań, jaki CIA prowadziła w walce z terroryzmem, był nie tylko niezwykle brutalny, ale też nieskuteczny, a torturowanie, w tym waterboarding, wykraczało daleko poza granice prawa.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje