Reklama

Reklama

USA: Śmierć króla Abdullaha nie wpłynie na relacje z Arabią Saudyjską

Stany Zjednoczone nie spodziewają się żadnych zmian w relacjach z Arabią Saudyjską po śmierci króla Abdullaha. Rzecznik Departamentu Stanu Jen Psaki powiedziała, że nic nie wskazuje na to, by po objęciu tronu przez księcia Salmana dwustronne stosunki się zmieniły.

Rzecznik Białego Domu Josh Earnest poinformował natomiast, że w najbliższych dniach prezydent Barack Obama będzie rozmawiał z nowym władcą Arabii Saudyjskiej.

Reklama

Król Abdullah zmarł wczoraj w wieku 91 lat, dziś w stolicy Arabii Saudyjskiej odbyły się uroczystości pogrzebowe. Nowym władcą został 79-letni Salman, brat zmarłego króla. Salman zapowiedział, że nie będzie zmian w polityce saudyjskiego królestwa.

- To był bardzo odważny i mądry człowiek - tak o zmarłym saudyjskim królu mówił amerykański sekretarz stanu. John Kerry, który przyleciał na Światowe Forum Ekonomiczne do szwajcarskiego Davos, podkreślał, że król Abdullah był jednym z najważniejszych sojuszników Stanów Zjednoczonych w walce z terroryzmem.

Amerykański polityk mówił też, że zmarły monarcha wytrwale pracował na rzecz dialogu między islamem a chrześcijaństwem. - Pamiętam swoje spotkania z nim jeszcze jako młody senator. Byłem podbudowany jego zaangażowaniem w sprawę lepszego zrozumienia się ludzi. Dla niego to było narzędzie walki z ekstremizmem. Mieszkańcom Królestwa Arabii Saudyjskiej oraz nam będzie brakować jego mądrości, partnerstwa i przyjaźni - mówił w Davos John Kerry.

Arabia Saudyjska jest ważnym sojusznikiem Stanów Zjednoczonych na Bliskim Wschodzie. Oba kraje współpracują przede wszystkim na płaszczyźnie wojskowej i gospodarczej. USA zapewniały między innymi ochronę saudyjskiej granicy w czasie inwazji Iraku Saddama Husajna na Kuwejt w 1990 roku. Stany Zjednoczone od wielu lat są też głównym odbiorcą saudyjskiej ropy.

W ostatnich latach dwustronne relacje uległy ochłodzeniu, co miało związek między innymi z wojną domową w Syrii.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje