Reklama

Reklama

USA: Sąd apelacyjny podtrzymał decyzję w sprawie Rudy'ego Giulianiego

Sąd Apelacyjny Dystryktu Kolumbii w USA podtrzymał w środę decyzję Sądu Najwyższego stanu Nowy Jork o zawieszeniu byłego burmistrza i prawnika prezydenta Donalda Trumpa - Rudy'ego Giulianiego w jego prawie do wykonywania zawodu na terytorium stanu.

Wyrok w sądzie nowojorskim zapadł 24 czerwca. Powodem decyzji sądu były fałszywe stwierdzenia Giulianiego na temat rzekomych fałszerstw w wyborach 2020 r.

"Uznajemy, że istnieją bezsprzeczne dowody, że Giuliani przekazywał sądom, parlamentarzystom i opinii publicznej jawnie fałszywe i wprowadzające w błąd stwierdzenia w swojej funkcji jako prawnik byłego prezydenta Donalda J. Trumpa i kampanii Trumpa" - napisano wówczas w decyzji sądu. Nowojorski sąd uznał, że rozpowszechniając narrację o "kradzieży" wyborów, Giuliani zagraża interesowi publicznemu.

Podejrzany o lobbing

Decyzja sądu nie jest jedynym problemem prawnika. Giuliani jest bowiem przedmiotem śledztwa prokuratury federalnej, która podejrzewa go o złamanie prawa dotyczącego lobbingu na rzecz obcych państw.

Reklama

Giuliani był w ostatnich miesiącach administracji Trumpa jedną z głównych postaci w amerykańskiej polityce. Jego starania na rzecz wymuszenia na władzach Ukrainy uruchomienia śledztwa w sprawie Joe Bidena i jego syna doprowadziły do wszczęcia procedury impeachmentu wobec prezydenta, zaś po przegranych przez Trumpa wyborach były burmistrz stał na czele prób unieważnienia wyników głosowania.

Dowiedz się więcej na temat: USA | sąd apelacyjny | licencja | rudy giuliani

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy