Reklama

Reklama

USA: Rozmawiamy z Rosją o broni chemicznej w Syrii

Szef Pentagonu James Mattis poinformował we wtorek, że władze USA są w stałym kontakcie z władzami Rosji i prowadzą rozmowy w sprawie broni chemicznej w Syrii. Waszyngton uważa, że broń chemiczna może być użyta przez syryjskie siły rządowe, a według Moskwy - przez rebeliantów.

Mattis oświadczył, że wojska reżimu Baszara el-Asada gromadzą broń chemiczną w pobliżu prowincji Idlib, przygotowując ofensywę przeciwko dżihadystom i rebeliantom. "Zapewniam, że Departament Stanu aktywnie rozmawia z Rosją, aby temu zapobiec" - powiedział Mattis na konferencji prasowej.

Reklama

Zdaniem amerykańskiego ministra obrony, syryjskie społeczeństwo chciałoby doprowadzić do powstania nowego rządu, na czele którego nie stałby już Asad.

Według Rosji, która jest sojusznikiem reżimu Asada, broń chemiczna może być użyta przeciwko cywilom w prowincji Idlib przez rebeliantów, którzy zamierzają zrzucić odpowiedzialność na rząd syryjski. Siły reżimu prezydenta Syrii chcą odbić Idlib, w 60 proc. kontrolowany przez zbrojne ugrupowanie dżihadystyczne Hajat Tahrir asz-Szam (HTS), utworzone przez dawną syryjską filię Al-Kaidy. W prowincji tej znajduje się także wiele innych grup rebelianckich.

"Poparcie nie jest bezwarunkowe"

Mattis powiedział też, iż poparcie Stanów Zjednoczonych dla międzynarodowej koalicji pod dowództwem Arabii Saudyjskiej walczącej z rebeliantami Huti w Jemenie nie jest bezwarunkowe. Podkreślił, że Biały Dom stale rewiduje to wsparcie.

"Naszym celem jest maksymalne ograniczenie strat wśród niewinnej ludności cywilnej. Chcielibyśmy, aby ta tragedia jak najszybciej zakończyła się i aby konflikt przeniósł się do stołu mediacyjnego w ONZ" - oświadczył Mattis.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy