Reklama

Reklama

USA: Prawie jedna czwarta Amerykanów chce secesji ich stanów

Prawie jedna czwarta Amerykanów chce, aby stany, w których mieszkają, dokonały secesji z USA - wynika z ankiety przeprowadzonej przez Ipsos, którą prezentuje agencja Reuters. Ten temat za oceanem stał się szeroko komentowany przy okazji referendum niepodległościowego w Szkocji.

Specjalną ankietę przeprowadzono w dniach od 23 sierpnia do 16 września, a przepytano w niej blisko dziesięć tysięcy mieszkańców USA. Prawie dwadzieścia cztery procent opowiedziało się za niepodległością ich stanów, zdecydowanie na "nie" jest ponad pięćdziesiąt trzy procent respondentów.
 
Niezadowoleni z unii z Waszyngtonem podkreślają, że popierają secesję ze względu na fatalne - ich zdaniem - rządy prezydenta Baracka Obamy, a przede wszystkim krytycznie podchodzą do wprowadzonych od 1 stycznia nowych zasad opieki zdrowotnej zwanych "Obamacare"’.

Wśród tej grupy większość popiera Partię Republikańską, gdyż właśnie to ugrupowanie stara się doprowadzić do obalenia funkcjonujących obecnie przepisów dotyczących służby zdrowia.

Najwięcej mieszkańców optujących za niepodległością ich stanów jest w południowo-wschodnich regionach kraju, najmniej secesję popierają w Nowej Anglii, która jest kolebką walki Amerykanów o niepodległość.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne