Reklama

Reklama

USA: pomoce naukowe amerykańskich żołnierzy zawierają poufne informacje

Dziennikarskie śledztwo portalu Bellingcat wykazało, że pomoce naukowe używane przez amerykańskich żołnierzy zawierały poufne informacje. Odkryte fiszki zostały usunięte po tym, jak Bellingcat skontaktował się z NATO i armią USA z prośbą o komentarz w tej sprawie.

Okazało się, że internetowe pomoce do nauki używane przez amerykańskich żołnierzy stacjonujących w bazach nuklearnych w Europie zawierają poufne informacje, wykazało śledztwo dziennikarskie portalu Bellingcat.

Bellingcat wskazał, że żołnierze używają publicznie dostępnych aplikacji - takich jak Quizlet, Chegg Prep czy Cram - z internetowymi kartami do zapamiętywania długich i złożonych protokołów bezpieczeństwa. W wyniku tego platformy zebrały takie informacje jak kody, żargon a nawet stan składnic jądrowych. Autor artykułu śledczego Foeka Postma wyjaśnił, że badający sprawę byli w stanie odkryć fiszki należące do aktywnych w aplikacji żołnierzy poprzez wyszukiwanie określonych terminów o których wiadomo, że są związane z bazami jądrowymi.

Reklama

Informacje o amerykańskich bazach

W rezultacie odkryli kilka zestawów fiszek ujawniających informacje o kilku bazach amerykańskich w Europie w tym w Niemczech, Holandii i Turcji. Zestaw 70 kart z tytułem "Nauka!" ujawnił dane o broni jądrowej przechowywanej w bazie lotniczej Volkel w Holandii; informacja ta jest traktowana przez rząd holenderski jako tajemnica państwowa.

Inne zestawy ujawniły, w jaki sposób żołnierze mają reagować na różne poziomy alarmów, gdzie w bazach znajdują się kamery bezpieczeństwa oraz hasła, które żołnierze podają przez telefon, by poinformować że zostali - na przykład - wzięci jako zakładnicy. Najstarsze z fiszek pochodziły z 2013 r., najnowsze z kwietnia 2021 r.

W artykule poinformowano, że odkryte fiszki zostały usunięte po tym, jak Bellingcat skontaktował się z NATO i armią USA z prośbą o komentarz w tej sprawie.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje