Reklama

Reklama

USA: Patriot Act wygaśnie na kilka dni

Amerykański rząd straci na kilka dni jedno z narzędzi walki z terroryzmem, czyli ustawę zwaną Patriot Act. Jej przedłużenie zablokował senator Kentucky Rand Paul. Nowa wersja ustawy zostanie uchwalona najwcześniej w połowie tygodnia.

Uchwalony po zamachach z 11 września Patriot Act dawał służbom specjalnym rozszerzone uprawniania w inwigilacji podejrzanych o terroryzm. Ustawa pozwalała na przykład na gromadzenie przez Narodową Agencję Bezpieczeństwa bilingów telefonicznych Amerykanów, co ujawnił Edward Snowden

Reklama

Kontrowersje i spory dotyczące tego programu sprawiły, że Kongres nie zdążył ani przedłużyć dotychczasowych przepisów, które wygasały minionej nocy, ani uchwalić nowej wersji ustawy. Nadzwyczajna ścieżka legislacyjna wymagała aprobaty wszystkich senatorów. Nie zgodził się jednak na nią senator Rand Paul, który uważa, że służby specjalne mają zbyt duże uprawnienia w inwigilacji obywateli. 

W tej sytuacji zmiany w Patriot Act będą musiały zostać uchwalony w zwykłym trybie, co zabierze minimum dwa-trzy dni. Nowa wersja ustawy przewiduje, że bilingi telefoniczne Amerykanów będą gromadzone ale nie przez rząd USA tylko firmy telekomunikacyjne. Władze będą mogły do nich sięgać za zgodą sądu. 

Dowiedz się więcej na temat: patriot act | Rand Paul | USA

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy