Reklama

Reklama

USA: Obama gotów wycofać całość wojsk z Afganistanu do końca 2014 roku

Prezydent Barack Obama powiedział Pentagonowi, by przygotował się na możliwość, że USA całkowicie wycofają się z Afganistanu i od początku 2015 roku nie będzie już tam żadnych amerykańskich żołnierzy - poinformował we wtorek Biały Dom.

Dodał, iż Obama zwrócił się do ministerstwa obrony w tej sprawie po wtorkowej rozmowie telefonicznej z prezydentem Afganistanu Hamidem Karzajem, który odmówił podpisania dwustronnej umowy o bezpieczeństwie ze Stanami Zjednoczonymi. Od zawarcia tej umowy Waszyngton uzależnia pozostawienie kontyngentu swych wojsk w Afganistanie po wycofaniu stamtąd sił międzynarodowych z końcem bieżącego roku.

Reklama

Zmodyfikowane stanowisko USA zostanie przedstawione przez szefa Pentagonu Chucka Hagla do dyskusji na rozpoczynającym się w środę spotkaniu ministrów obrony państw NATO w Brukseli.

- W szczególności prezydent Obama poprosił Pentagon o zapewnienie, by miał do dyspozycji stosowny plan zrealizowania do końca roku uporządkowanego wycofania na wypadek, jeśli Stany Zjednoczone zrezygnują z utrzymywania jakichkolwiek wojsk w Afganistanie po 2014 roku - zaznaczył Biały Dom.

USA nie wykluczały pozostawienia w Afganistanie do 8 tys. swych żołnierzy po formalnym wycofaniu sił międzynarodowych z końcem bieżącego roku. Zadaniem tych żołnierzy byłoby prowadzenie operacji antyterrorystycznych przeciwko Al-Kaidzie i szkolenie wojsk afgańskich.

Dowiedz się więcej na temat: Barack Obama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje