Reklama

Reklama

​USA: Nie jest jasne, czy Rosjanie przestali wykorzystywać irańską bazę

Nie jest jasne, czy Rosjanie definitywnie przestali wykorzystywać irańską bazę lotniczą w Hamadanie do nalotów w Syrii - oświadczył w poniedziałek Departament Stanu USA. Rzecznik Departamentu Stanu Mark Toner powiedział na briefingu prasowym, że Stany Zjednoczone uważnie monitorują współpracę między Rosją i Iranem.

"Nie jest jasne dla nas, czy używanie przez nich (przez Rosjan) irańskiej bazy definitywnie się zakończyło" - dodał.

Reklama

Wcześniej w poniedziałek władze Iranu oświadczyły, że Rosja przestała używać irańskiej bazy do nalotów w Syrii. Nastąpiło to tydzień po ogłoszeniu przez Moskwę, że jej bombowce korzystają z bazy w Iranie do ataków na bojowników w Syrii.

Wiadomość o wycofaniu rosyjskich samolotów z bazy w Iranie potwierdził w poniedziałek rosyjski ambasador w Teheranie Lewan Dżagarian. "Obecnie w Hamadanie nie ma nikogo z naszych" - podkreślił.

Następnie rzecznik rosyjskiego ministerstwa obrony Igor Konaszenkow oświadczył, że dalsze wykorzystanie irańskiej bazy przez rosyjskie wojska powietrzne do prowadzenia bombardowań w Syrii będzie zależne od sytuacji w tym kraju.

Rozmieszczenie rosyjskich bombowców Tu-22M3 i Su-34 na terytorium Iranu - pierwsze od drugiej wojny światowej rozmieszczenie obcych sił zbrojnych w tym kraju - wywołało krytykę niektórych irańskich parlamentarzystów, którzy utrzymują, że narusza to irańską konstytucję.

Wcześniej minister obrony Iranu Husejn Dehkan wypomniał Rosji sposób informowania o używaniu irańskiej bazy do ataków na syryjskich bojowników. Określił to jako "rodzaj popisywania się i niedżentelmeńskiego zachowania". 

Minister oznajmił, że nie ma pisemnego porozumienia między Iranem a Rosją, a "operacyjna współpraca" jest czasowa i ogranicza się do uzupełniania paliwa przez rosyjskie samoloty.

Agencja Associated Press zauważyła, że wypowiedzi Dehkana sugerują, iż Rosja i Iran wstępnie uzgodniły, że sprawa wykorzystania bazy zostanie utrzymana w tajemnicy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne