Reklama

Reklama

USA: ​Komisarz ONZ "zszokowana" warunkami w ośrodkach dla imigrantów

Wysoka komisarz Narodów Zjednoczonych ds. praw człowieka Michelle Bachelet jest "zszokowana" warunkami, w jakich władze USA przetrzymują migrantów i uchodźców, w tym dzieci - poinformowało jej biuro (UNHCHR) w wydanym w poniedziałek oświadczeniu.

"Jako pediatra, ale i matka oraz była prezydent kraju jestem głęboko zszokowana faktem, że dzieci są zmuszane do spania na podłodze w przeludnionych ośrodkach, bez dostępu do odpowiedniej opieki medycznej i jedzenia oraz w złych warunkach sanitarnych" - podkreśliła Bachelet, prezydent Chile w latach 2006-2010 i 2014-2018.

Reklama

"Ci imigranci i uchodźcy w większości udawali się w niebezpieczną podróż wraz ze swoimi dziećmi w poszukiwaniu ochrony i godności, uciekając przed przemocą i głodem. Gdy wreszcie zaczynają wierzyć, że dotarli w bezpieczne miejsce, mogą zostać oddzieleni od swoich bliskich i zamknięci w urągających godności warunkach" - głosi komunikat.

"Coś podobnego nigdzie nie powinno mieć miejsca" - zaznaczyła Bachelet.

Twarde podejście do migracji

Wysoka komisarz wskazała, że pozbawianie wolności osób dorosłych powinno być działaniem podejmowanym w ostateczności i na jak najkrótszy czas, przy jednoczesnym zagwarantowaniu międzynarodowych standardów w przestrzeganiu prawa człowieka. Zauważyła ponadto, że przetrzymywanie dziecka w zamknięciu nawet na krótko może poważnie odbić się na jego zdrowiu i rozwoju.

"Zarządzanie granicami nie powinno ograniczać się do działań obliczonych na wykrywanie, zatrzymywanie i pospieszne deportowanie migrantów o nieuregulowanym statusie" - napisała Bachelet.

Prezydent USA Donald Trump z twardego podejścia do imigracji uczynił jeden z priorytetów swojej prezydentury oraz kampanii przed kolejnymi wyborami szefa państwa w 2020 roku.

O bardzo złych warunkach panujących w ośrodkach dla imigrantów wypowiadali się niedawno kongresmeni Partii Demokratycznej i aktywiści broniący praw człowieka, którzy odwiedzili te ośrodki na granicy z Meksykiem. Ocenili oni, że ośrodki są przepełnione, a przetrzymywanym tam ludziom nie zapewnia się dostatecznej ilości żywności i wody ani możliwości zaspokojenia innych podstawowych potrzeb.

W zeszłym tygodniu inspektor generalny ministerstwa bezpieczeństwa narodowego USA opublikował zdjęcia z ośrodków dla imigrantów w dolinie rzeki Rio Grande w Teksasie, w których przebywało dwa razy więcej osób, niż powinno.

W ostatnim czasie sąd federalny w Seattle orzekł, w odpowiedzi na pozew złożony w kwietniu przeciw rządowy przez obrońców praw człowieka, że przetrzymywanie w zamkniętych ośrodkach osób ubiegających się o azyl w USA jest bezprawne. Prokurator generalny i minister sprawiedliwości William Barr utrzymywał, że osoby ubiegające się o azyl, które przekroczyły granicę USA nielegalnie, nie mają prawa do zwolnienia za kaucją. Biały Dom ostro skrytykował wyrok. 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje