Reklama

Reklama

USA: Joe Biden rozmawiał z emirem Kataru. Tematem Afganistan

Prezydent USA Joe Biden rozmawiał telefonicznie z emirem Kataru szejkiem Tamimem ibn Hamadem as-Sanim. Podczas dyskusji podkreślono konieczność ochrony cywilów i pokojowego przekazania władzy w Afganistanie - poinformował w sobotę nad ranem urząd emira. Dotychczas to do Kataru kierowana była większość ewakuowanych z Afganistanu.

Według opublikowanego komunikatu podkreślono konieczność "obniżenia napięcia w celu uzyskania wszechstronnego rozwiązania politycznego, które zapewni bezpieczeństwo i stabilizację narodowi afgańskiemu".

Do bazy amerykańskiej w Katarze transportowana była większość ewakuowanych z Afganistanu osób. Jednak loty musiano przerwać na kilkanaście godzin bowiem pojemność bazy wyczerpała się.

W piątek - jak poinformował gen. Hank Taylor z Centralnego Dowództwa Sił USA - loty wznowiono. Poza Katarem samoloty z uchodźcami kierowane są teraz także do Niemiec, do bazy wojskowej USA Ramstein.

Reklama

Ile państw przyjmie uchodźców?

Rzecznik Pentagonu adm. John Kirby przekazał, że Waszyngton prowadzi rozmowy z innymi europejskimi państwami na temat umożliwienia lądowania samolotów, lecz nie zdradził, jakie to kraje.

Według Departamentu Stanu zgodę na międzylądowania samolotów z uchodźcami wyraziło 11 państw w Europie i na Bliskim Wschodzie m.in.  Włochy, Wielka Brytania, Dania, Kazachstan, Turcja i Uzbekistan. 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje