Reklama

Reklama

USA i ONZ apelują o położenie kresu przemocy w Sudanie Południowym

Sekretarz stanu USA John Kerry i Rada Bezpieczeństwa ONZ zaapelowali w piątek o położenie kresu aktom przemocy w Sudanie Południowym i oświadczyli, że pokój jest jedynym wyjściem z obecnego kryzysu w tym kraju.

W opublikowanym oświadczeniu Kerry poinformował, że rozmawiał telefonicznie z prezydentem Sudanu Południowego Salvą Kiirem Mayarditem i wezwał go do podjęcia działań mających na celu ochronę ludności i pojednania między zwalczającymi się ugrupowaniami.

Reklama

Kerry podkreślił, że ludność Sudanu Południowego doświadczyła już zbyt wielu lat walk wewnętrznych i poniosła zbyt wielkie ofiary aby zezwolić na ponowne pogrążenie się ich młodego państwa w otchłań przemocy.

Szef amerykańskiej dyplomacji poinformował, że w piątek udał się do Sudanu Południowego specjalny wysłannik USA, ambasador Donald Booth.

Rada Bezpieczeństwa ONZ w uchwalonej niewiążącej deklaracji wezwała przywódców rywalizujących ugrupowań Salvę Kiira Mayardita i Rieka Machara do "przerwania aktów przemocy i niezwłocznego rozpoczęcia dialogu".

W ub. czwartek podczas ataku na bazę sił pokojowych ONZ w Akobo zginęło najmniej 20 osób w tym 3 indyjskich żołnierzy ONZ. Rzecznik misji pokojowej ONZ Edmond Mulet poinformował, że około 35 tys. osób schroniło się w bazach ONZ na terenie całego Sudanu Południowego.

Waszyngton wysłał w piątek oddział 45 żołnierzy do Sudanu Południowego, by chronili ambasadę USA i jej pracowników.

Po utrzymujących się kilka miesięcy napięciach wywołanych zdymisjonowaniem w lipcu przez prezydenta Salvę Kiira Mayardita wiceprezydenta Rieka Machara, w niedzielę w pobliżu stolicy kraju - Dżuby wybuchły walki. Według Kiira w najnowszych incydentach stroną atakującą były oddziały wierne Macharowi.

W starciach między rywalizującymi frakcjami armii zginęło co najmniej 500 osób, a 800 zostało rannych.

Dowiedz się więcej na temat: Sudan | Sudan Południowy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy