Reklama

Reklama

USA: Amerykanie planują wzmocnienie współpracy wojskowej z Izraelem

Jak poinformował Biały Dom, w środę premier Izraela Benjaminem Netanjahu oraz prezydent USA Joe Biden odbyli rozmowę telefoniczną. Amerykańska głowa państwa zapowiedziała wzmocnienie współpracy wojskowej z Izraelem.

Biden podkreślił, że "osobiście zawsze był zwolennikiem zdecydowanego zaangażowania na rzecz bezpieczeństwa Izraela i zamierza wzmocnić wszystkie aspekty partnerstwa amerykańsko-izraelskiego, w tym ścisłą współpracę obronną".

Reklama

Jak głosi komunikat Białego Domu, prezydent zadeklarował też poparcie Stanów Zjednoczonych dla ostatniej normalizacji stosunków Izraela z niektórymi krajami arabskimi i muzułmańskimi.

"Mieliśmy dobrą rozmowę"

O rozmowie jako pierwszy poinformował urząd izraelskiego premiera, publikując zdjęcie uśmiechniętego Netanjahu trzymającego słuchawkę przy uchu. Według komunikatu rozmowa była "przyjazna i serdeczna" i trwała około godziny.

Biden ograniczył się jedynie do stwierdzenia, podczas krótkiego spotkania z dziennikarzami, że "mieliśmy dobrą rozmowę".

Reuter zauważa, że rozmowa Bidena z Netanjahu odbyła się dopiero po rozmowach amerykańskiego prezydenta z kilkunastoma innymi przywódcami światowymi i po prawie miesiącu od objęcia władzy. Stało się to nawet pożywką dla pogłosek w Waszyngtonie, że nowy prezydent chce w ten sposób dać wyraz swojemu niezadowoleniu z bliskich stosunków Netanjahu z poprzednim prezydentem USA Donaldem Trumpem.

Izrael zaczął się niepokoić?

Associated Press informuje, że zwłoka była powodem pewnego zaniepokojenia w Izraelu możliwym ochłodzeniem relacji dwustronnych.

Trump zadzwonił do Netanjahu już drugiego dnia po swojej inauguracji w 2017 r.

Biały Dom podkreślił jednak, że premier Izraela był pierwszym regionalnym przywódcą, do którego zadzwonił Biden.

Według źródeł dyplomatycznych poglądy Bidena i Netanjahu na niektóre kwestie bliskowschodnie różnią się, jak np. w kwestii polityki wobec Iranu. Ponadto Biden ma nie chcieć wzmacniać pozycji Netanjahu przed zapowiedzianymi na 23 marca wyborami w Izraelu. 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama