Reklama

Reklama

Urugwaj przyjął sześciu więźniów z Guantanamo

Sześciu więźniów z Guantanamo zostało przewiezionych do Urugwaju - poinformował w niedzielę Pentagon. Trafiło tu czterech Syryjczyków, Tunezyjczyk i Palestyńczyk, którzy będą mieli status uchodźców. W Guantanamo byli przetrzymywani przez ponad 12 lat.

Nie zostali oni oskarżeni o przestępstwa. Amerykańskie władze twierdzą, że nie stanowią zagrożenia.

Reklama

Urugwaj jest pierwszym krajem Ameryki Południowej, który przyjął więźniów z Guantanamo.

Otwarte w styczniu 2002 roku przez ówczesnego prezydenta USA George'a W. Busha więzienie w bazie Guantanamo krytykowane jest przez obrońców praw człowieka, gdyż niektórzy osadzeni są tam przetrzymywani przez 10 lat lub dłużej, choć nie postawiono im zarzutów ani nie przeprowadzono procesu. Trafiały tam osoby podejrzewane o udział w zamachach terrorystycznych, domniemani członkowie Al-Kaidy oraz afgańscy talibowie.

Prezydent Barack Obama już podczas swojej pierwszej kampanii prezydenckiej zobowiązał się do zamknięcia więzienia, jednak nie ma chętnych do transferu więźniów. Za prezydentury Busha oraz Obamy zwolniono jednak ponad 600 więźniów; większość trafiła do swoich krajów. W więzieniu pozostało obecnie 136 osadzonych. Prawo zabrania przewiezienia więźniów do USA.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy