Reklama

Reklama

Unia Europejska chce poprawy stosunków z Rosją

Czy Unia Europejska złagodzi ton wobec Rosji? Stopniowej poprawy kontaktów na linii Bruksela - Moskwa chce szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini. Do dokumentów jej autorstwa, które przeciekły do mediów, dotarła Informacyjna Agencja Radiowa.

Czterostronicowy dokument mają omówić unijni ministrowie spraw zagranicznych w poniedziałek, podczas spotkania w Brukseli.

Za wcześnie na konkretne decyzje w sprawie relacji Unii z Rosją, ale dyskusja już się zaczęła. Szefowa unijnej dyplomacji zaproponowała, by Wspólnota rozpoczęła dialog z władzami w Moskwie, bo współpracy wymaga między innymi walka z islamskimi dżihadystami, czy zakończenie negocjacji nuklearnych z Iranem.

Federica Mogherini zaproponowała też współpracę Unii Europejskiej z Euroazjatycką Unią Gospodarczą utworzoną przez Władimira Putina. 

Reklama

W dokumencie zastrzeżono, że przyszłość unijnych sankcji wobec Rosji będzie uzależniona od wdrażania przez nią wrześniowego porozumienia z Mińska.

Jednak kilku dyplomatów z którymi rozmawiało Polskie Radio uważa, że to próba normalizacji kontaktów z Moskwą, bez względu na toczący się konflikt na wschodzie Ukrainy. A to oznacza, że Unia łagodnieje wobec Rosji i powoli zwycięża obóz tych krajów członkowskich, które domagają się zniesienia sankcji.

Ostateczną decyzję w sprawie restrykcji dyplomatycznych i gospodarczych powinni podjąć unijni przywódcy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama