Reklama

Reklama

Ukraiński wywiad: Rosja werbuje ludzi do wyjazdu do Górskiego Karabachu

Rosja werbuje ludzi z rosyjskimi paszportami w kontrolowanych przez separatystów republikach w Donbasie do wyjazdu do Górskiego Karabachu w ramach sił pokojowych - poinformowało w piątek (13 listopada) ukraińskie ministerstwo obrony, powołując się na dane wywiadowcze.

Według danych Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy na niekontrolowanym przez Kijów terytorium kontynuowane są działania mające "przyspieszyć proces przymusowej paszportyzacji ludności", czyli nadawania paszportów Rosji obywatelom Ukrainy, którzy mieszkają na tych terytoriach - czytamy w piątkowym komunikacie, zamieszczonym na stronie internetowej ukraińskiego resortu.

Werbowanie ludzi w obwodach donieckim i ługańskim

Reklama

Ministerstwo przekazało też, że "na tymczasowo okupowanym terytorium w obwodach donieckim i ługańskim odbywa się werbowanie osób z rosyjskim obywatelstwem w celu formowania tzw. pokojowych jednostek, mających wykonywać zadania w Górskim Karabachu".

Rozmieszczenie w Górskim Karabachu rosyjskich sił pokojowych w liczbie blisko dwóch tys. żołnierzy przewidziano w porozumieniu zawartym w nocy z poniedziałku na wtorek przez Armenię, Azerbejdżan i Rosję. Resort obrony w Moskwie przekazał, że podstawą rosyjskiego kontyngentu ma być 15. Samodzielna Brygada Zmechanizowana (Pokojowa) Centralnego Okręgu Wojskowego.

We wtorek ukraińskie media podały, powołując się na serwis InformNapalm, że 15. Samodzielna Brygada Zmechanizowana od 2014 roku brała udział w aneksji Krymu, a następnie w działaniach bojowych w Donbasie.

Konflikt zbrojny w Górskim Karabachu

Najnowsza odsłona konfliktu zbrojnego w Górskim Karabachu rozpoczęła się 27 września. Po 27 latach względnego spokoju Azerbejdżan zaatakował we wrześniu zajmowane przez etnicznych Ormian tereny, twierdząc, że wcześniej doszło do prowokacji strony ormiańskiej.

Nieuznawany na arenie międzynarodowej Górski Karabach to enklawa ormiańska na terytoriach de iure będących częścią Azerbejdżanu. Jest ona zamieszkana i była dotąd całkowicie kontrolowana przez Ormian. W konflikcie o nią w latach 1991-1994 zginęło około 30 tys. ludzi.

W trakcie działań zbrojnych w ciągu ostatnich sześciu tygodni siły wojskowe Azerbejdżanu zdołały zająć część terytoriów (w samym Górskim Karabachu i wokół niego na terenie Azerbejdżanu), które wcześniej znajdowały się pod kontrolą ormiańską.

Z Kijowa Natalia Dziurdzińska

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje