Reklama

Reklama

Ukraiński bankier aresztowany na lotnisku w Berlinie

Ukraiński bankier Borys Tymonkin, poszukiwany przez władze w Kijowie w związku z zawłaszczeniem środków państwowych, został aresztowany na lotnisku w Berlinie - poinformowała w środę niemiecka prokuratura. Decyzja o jego ekstradycji jeszcze nie zapadła.

Tymonkin został ujęty w niedzielę na lotnisku Schoenefeld na podstawie międzynarodowego nakazu aresztowania i obecnie przebywa w więzieniu w Cottbus (Chociebuż), w Brandenburgii - przekazał prokurator Juergen Suelldorf.

Władze przygotowują się do jego ekstradycji - dodał.

Jednak według rzecznika brandenburskiego ministerstwa sprawiedliwości rząd w Berlinie nie podjął jeszcze ostatecznej decyzji o wydaniu Ukraińca.

Od kwietnia 2014 r. 63-letni Tymonkin, jeden z najbardziej prominentnych bankierów na Ukrainie, znajduje się na liście najbardziej poszukiwanych osób przez władze w Kijowie w związku ze sprawą wytoczoną znanemu ukraińskiemu biznesmenowi Serhijowi Kurczence.

Reklama

Tymonkin prowadził bankowość konglomeratu należącego do Kurczenki od lipca 2013 r. Kurczenko, miliarder i właściciel grupy spółek Gaz Ukraina, oskarżony jest o przestępstwa finansowe, w tym zawłaszczenie państwowych środków. Obaj utrzymują, że są niewinni.

Tymonkin kierował też bankami należącymi do sojuszników byłych prezydentów Ukrainy, Wiktora Janukowycza i Leonida Kuczmy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne