Reklama

Reklama

Ukraińscy celnicy nie wpuścili aut z darami dla Polaków

Bus wypakowany darami zebranymi w szkołach w Krzeszowicach (Małopolska) został zawrócony z ukraińskiej granicy. Prezenty miały być dostarczone ubogim Polakom mieszkającym we Lwowie i Samborze na Ukrainie. - Przez polską granicę w Krościenku i odprawę celną przejechałem bez problemu. W czasie kontroli celnej na Ukrainie zostaliśmy zatrzymani. Nie pomogły tłumaczenia, że to pomoc charytatywna. Nie wpuszczono nas - mówi pan Wacław, kierowca, który wiózł dary na Ukrainę.

Z taką sytuacją spotkał się po raz pierwszy. Poprzednie transporty prezentów na Ukrainę przebiegały bez kłopotów. - Byliśmy tam przed Wielkanocą tym samym busem i udało się przewieźć dary. W poprzednich latach także nie było z tym problemów - mówi pan Wacław.

W urzędzie celnym spędził dwie godziny czekając, aż ukraińska służba przygotuje wszystkie protokoły.

Potem próbował jeszcze przejechać przez przejście graniczne w Medyce, ale także nie został wpuszczony. - W tym przypadku jednak napisanie protokołu zajęło tylko pół godziny - opowiada pan Wacław.

Reklama

Od polskich celników dowiedział się, że jego przypadek nie jest odosobniony. W podobny sposób zostały potraktowane także inne auta z darami dla Polaków na Ukrainie.

Marta Szpakowska rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Lublinie przyznaje, że były w tym roku przypadki wstrzymania darów z Polski na Ukrainę.  - Nie zostały dopełnione formalności. Jedna z tych przesyłek była z Senatu. Nie powiadomiono ukraińskiej służby celnej wcześniej, że taka przesyłka będzie. Po uzupełnieniu dokumentów samochód został szybko przepuszczony przez granicę. Nie ma więc w tym przypadku sytuacji, która wskazywałaby na opieszałość czy złośliwość ukraińskich służb - zapewnia Marta Szpakowska.

Pan Wacław uważa jednak, że został potraktowany nieuprzejmie. - Ukraińska celniczka krzyczała na mnie. Traktowała mnie jakbym coś ukradł - mówi pan Wacław. Nie udało mu się nawet dowiedzieć, jakich dokumentów mu brakowało. - Celnik powiedział mi tylko, że za długo by opowiadać - mówi pan Wacław.

Poprosiliśmy o komentarz z tej sprawie Państwową Służbę Granicznąj Ukrainy, ale nie dostaliśmy odpowiedzi.

Prezenty dla Polaków zbierane były przez Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Krzeszowicach, koło Caritas działające przy Szkole Podstawowej nr 2 w Krzeszowicach, Szkołę Podstawową w Filipowicach i Szkolę Podstawową w Nowej Górze.

- Dary były przeznaczone zwłaszcza dla ubogich osób starszych mieszkającym we Lwowie i Samborze. Przygotujemy teraz dodatkowe dokumenty i jeszcze raz będziemy chcieli przekazać prezenty, czyli żywność i środki czystości - mówi Łukasz Skalny, dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Krzeszowicach.

W Samborze dary miały być przekazane polskim zakonnicom, które rozdają ją biednym rodzinom.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje