Reklama

Reklama

Ukraina: Ubywa zwolenników integracji z UE

Na Ukrainie ubywa zwolenników integracji z Unią Europejską. Wejście tego kraju do Wspólnoty popiera obecnie 51 procent Ukraińców, podczas gdy w poprzednim, wrześniowym sondażu opowiadało się za tym 59 procent respondentów.

Liczba euroentuzjastów spadła o 8 punków procentowych. Badania w tej sprawie przeprowadziła socjologiczna grupa "Rejtynh". 

Reklama

Przyłączenia do Unii Celnej z Rosją, Białorusią i Kazachstanem chce natomiast 16 procent Ukraińców. Odsetek ten nie zmienił się od września. Pozostali nie chcą wstępować ani do Unii Europejskiej, ani do Unii Celnej, albo nie mają zdania. 

Mniej niż połowa, 40 procent respondentów, widziałoby Ukrainę w strukturach NATO, a 32 procent jest temu przeciwnych. Od listopada 2014 roku liczba zwolenników przystąpienia do Sojuszu Północnoatlantyckiego spadła o 11 procent. 

Tradycyjnie najwięcej zwolenników eurointegracji jest na zachodzie kraju i w jego centralnych okręgach. Zależy to również od wieku, poziomu wykształcenia i dochodów. Prozachodni kierunek rozwoju swego kraju wybierają młodsi, lepiej wykształceni i dobrze zarabiający Ukraińcy. 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy