Reklama

Reklama

Ukraina: Przetrzymywany w areszcie były szef MSW ma napady bólu

Przetrzymywany od grudnia w areszcie śledczym Jurij Łucenko, były szef MSW Ukrainy i jeden z bohaterów pomarańczowej rewolucji, doznał w celi trzech napadów ostrego bólu i stale traci siły - poinformowała we wtorek jego żona Iryna.

Domaga się ona, by w związku z ostrym pogorszeniem stanu zdrowia Łucenko został przewieziony do szpitala cywilnego. Dzień wcześniej sędzia, który prowadzi jego proces, po raz kolejny odmówił spełnienia tej prośby.

Reklama

Iryna Łucenko oświadczyła, że we wtorek w porównaniu z poniedziałkiem stan zdrowia jej męża był znacznie gorszy.

"Uskarża się na permanentne bóle w okolicy żołądka, na nudności. Ciężko mu chodzić, kuleje" - powiedziała Łucenko, cytowana przez służbę prasową partii byłego ministra spraw wewnętrznych, Ludową Samoobronę.

Już kilkanaście dni temu ukraińska opozycja ostrzegała, że zdrowie Łucenki pogarsza się tak szybko, że może on nie dożyć ogłoszenia wyroku w swoim procesie. Opozycja także apelowała do władz, by wypuściły Łucenkę na wolność, aby mógł leczyć się pod opieką cywilnych lekarzy, a nie specjalistów z aresztu śledczego.

Lekarze, którzy badali Łucenkę, stwierdzili, że choruje on na marskość wątroby. Może być ona następstwem miesięcznej głodówki, którą były szef MSW prowadził na przełomie kwietnia i maja.

Proces Łucenki ruszył 23 maja. Prokuratura zarzuca mu nadużycia podczas sprawowania urzędu. Łucenko jest sądzony, gdyż będąc szefem MSW przyznał swemu kierowcy z pominięciem prawa dodatek emerytalny w wysokości 40 tys. hrywien (ok. 15 tys. złotych), za co grozi nawet osiem lat więzienia.

Łucenko, jeden z bohaterów pomarańczowej rewolucji 2004 roku, uważa, że działania sądu są wyrazem zwalczania opozycji przez ekipę prezydenta Wiktora Janukowycza. Obecne władze Ukrainy odrzucają te oskarżenia i utrzymują, że nie walczą z przeciwnikami politycznymi, lecz z korupcją.

W tym samym areszcie śledczym, w którym znajduje się Łucenko, od początku sierpnia więziona jest jego była szefowa, była premier Julia Tymoszenko. Została aresztowana podczas własnego procesu, w którym występuje jako oskarżona o nadużycia przy zawieraniu kontraktów gazowych z Rosją. Tymoszenko, przywódczyni największego ugrupowania opozycji w parlamencie Ukrainy, także twierdzi, że jest prześladowana za walkę polityczną z Janukowyczem.

Dowiedz się więcej na temat: W.E.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne