Reklama

Reklama

Ukraina: Opozycja proponuje zaproszenie papieża

Ukraińska opozycja chce zaprosić papieża na rocznicę chrztu Rusi Kijowskiej. Obchody odbędą się pod koniec lipca w stolicy.

Oprócz papieża Franciszka, deputowani chcieliby widzieć w Kijowie patriarchę ekumenicznego Konstantynopola Bartłomieja I. Ich zdaniem, pozwoli to na przeprowadzenie obchodów na odpowiednim poziomie.

Przygotowania do 1025 rocznicy prowadzone są od dłuższego czasu, a zajmuje się nimi prezydent Wiktor Janukowycz wraz z przedstawicielami kościołów i cerkwi. Przed rezygnacją Benedykta XVI z urzędu, media informowały, że zaproszenie papieża przez administrację prezydenta jest tylko kwestią czasu.

Ostatni raz biskup Rzymu, Jan Paweł II, był na Ukrainie w 2001 roku. Odwiedził wtedy Lwów i Kijów. O wizycie Benedykta XVI mówiło się przez kilka lat. Kościół rzymskokatolicki miał nadzieję, że w zeszłym roku weźmie on udział w uroczystościach przeniesienia siedziby archidiecezji lwowskiej z Halicza do Lwowa.

Nowego papieża, Franciszka zaprosił od razu po ogłoszeniu jego wyboru, zwierzchnik cerkwi greckokatolickiej Światosław Szewczuk. Papież odwiedza jednak tylko te kraje, których władze wystosują zaproszenie, a takiego od ukraińskich dotąd się nie doczekał.


Dowiedz się więcej na temat: Ukraina | papież Franciszek

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy