Reklama

Reklama

Ukraina: Nie wpuszczono Rosjan ze wstęgami św. Jerzego

Na Ukrainę nie wpuszczono Rosjan ze wstęgami św. Jerzego. Ten symbol jest na Ukrainie zakazany i kojarzony z rosyjskim imperializmem. To nie pierwszy tego typu przypadek nad Dnieprem.

Do zdarzenia doszło na kijowskim lotnisku Boryspol. Dwoje obywateli Federacji Rosyjskiej - kobieta i mężczyzna podróżujący na Ukrainę przez Białoruś - mieli do swoich bagaży przyczepione wstęgi świętego Jerzego. Ukraińskie służby graniczne poprosiły Rosjan o zdjęcie nielegalnej symboliki. Ci odmówili. W odpowiedzi Rosjanie usłyszeli, że nie będą wpuszczeni na Ukrainę i zostali odprawieni najbliższym rejsem lotniczym na Białoruś.

Reklama

Wstęga św. Jerzego to czarno-pomarańczowa wstęga, używana w sowieckiej armii, będąca modyfikacją symbolu używanego w carskiej Rosji. Obecnie używana jest w Federacji Rosyjskiej. Popularna też jest wśród prorosyjskich separatystów w Donbasie.

Wstęgi św. Jerzego są oficjalnie zakazane na Ukrainie od czerwca zeszłego roku. Za ich używanie grozi grzywna do równowartości około 100 dolarów. Do tej pory ukraińska policja kilkakrotnie karała cudzoziemców - głównie Rosjan - za używanie nielegalnej symboliki.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy