Reklama

Reklama

​Ukraina: Białoruski aktywista klęczał kilka godzin w kajdankach przed ambasadą swojego kraju

Białorusin przez około siedem godzin w sobotę klęczał przed ambasadą swego kraju w Kijowie. Aktywista był zakuty w kajdanki na znak solidarności z osobami represjonowanymi w jego ojczyźnie - poinformowało Radio Swaboda.

Anton Łukaszuk przybył na Ukrainę kilka dni temu. Przekazał Radiu Swaboda, że na Białorusi zajmował się grafiką komputerową. Podjął decyzję o opuszczeniu kraju w związku z ryzykiem wszczęcia wobec niego sprawy karnej. Współpracował z jednym z zabronionych na Białorusi kanałów w serwisie Telegram.

Reklama

Jak wyjaśnił Radiu Swaboda aktywista, poprzez pikietę przed białoruską ambasadą chciał zwrócić uwagę prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego na brutalność sił porządkowych na Białorusi oraz poprosić go o uproszczenie warunków przebywania obywateli białoruskich na Ukrainie. 

Serwis radiostacji przypomina, że obecnie Białorusini mogą przebywać w tym kraju bez konieczności rejestrowania się 90 dni w ciągu sześciu miesięcy. Termin ten może być przedłużony, gdy są ku temu podstawy - dodaje. 

Zwrócił się do polskiej ambasady o wizę humanitarną

Radio Swaboda podało, że Łukaszuk zwrócił się do ambasady RP w Kijowie z wnioskiem o wydanie wizy humanitarnej.

Mężczyzna chciał porozmawiać przez telefon z Zełenskim na temat sytuacji związanej z prawami człowieka na Białorusi, jednak do takiej rozmowy nie doszło.

Przed ambasadą Białorusi w ukraińskiej stolicy odbywają się akcje solidarności z Białorusinami oraz znajduje się tam improwizowane miejsce pamięci ofiar protestów. W piątek organizacja Białoruski Dom na Ukrainie poinformowała, że przed budynkiem ukraińscy i białoruscy aktywiści ustawili krzyż upamiętniający ofiary reżimu Alaksandra Łukaszenki. Jak podkreślono, krzyż postawiono mimo "przeszkód ze strony ambasady". Wcześniej organizacja przekazała, że placówka dyplomatyczna zwróciła się do władz lokalnych o uniemożliwienie zainstalowania krzyża.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje