Reklama

Reklama

UE zapowiada sankcje. Białoruskie MSZ: To koniec polityki

Białoruś jest nastawiona na dialog z Unią Europejską, a sankcje to "koniec polityki" - oświadczył w sobotę (15 sierpnia) rzecznik białoruskiego MSZ Anatol Hłaz, odnosząc się do możliwości nałożenia przez UE sankcji w związku z sytuacją po wyborach prezydenckich na Białorusi.

"Sankcje to koniec polityki. Dlatego teraz kluczową kwestią jest to, czy UE posiada politykę w stosunku do Białorusi. (...) W zagranicznej polityce Białorusi Unia Europejska jednoznacznie jest jednym z priorytetowych kierunków" - oświadczył rzecznik w wypowiedzi dla rosyjskiej agencji RIA Nowosti.

Hłaz zapewnił, że Białoruś "w każdych warunkach, w każdej sytuacji jest nastawiona na utrzymanie komunikacji i kontynuowanie dialogu, nawet trudnego".

Zapowiedź sankcji ze strony UE

W piątek (14 sierpnia) szef unijnej dyplomacji Josep Borrell przekazał, że UE nie akceptuje wyników wyborów prezydenckich na Białorusi z 9 sierpnia. Poinformował też o rozpoczęciu prac nad sankcjami dla osób odpowiedzialnych za przemoc i fałszowanie. 

Reklama

Wcześniej tego dnia ministrowie spraw zagranicznych UE podczas wideokonferencji dali zielone światło dla rozpoczęcia prac nad sankcjami indywidualnymi wobec przedstawicieli władz Białorusi z powodu stosowania przemocy i represji.

Od niedzieli w tym kraju trwają protesty przeciwko sfałszowaniu wyborów prezydenckich. Zatrzymano, w tym w wielu przypadkach brutalnie, blisko 7 tys. osób.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy