Reklama

Reklama

UE: Lewandowski spotkał się z Barroso

Około pół godziny trwało spotkanie przewodniczącego Komisji Europejskiej Jose Barroso z europosłem Januszem Lewandowskim (PO), wskazanym przez Polskę kandydatem na nowego unijnego komisarza. Spotkanie odbyło się w ramach prowadzonych przez Barroso konsultacji w sprawie rozdzielenia tek w nowej KE.

Lewandowski odmówił po spotkaniu komentarza; aby spotkać się z Barroso w Brukseli, przerwał pobyt w Strasburgu, gdzie odbywa się sesja Parlamentu Europejskiego.

Reklama

Dotychczas w nieoficjalnych rozmowach wymieniano Lewandowskiego najczęściej jako kandydata na komisarza ds. budżetu.

W nieoficjalnym i niekompletnym dokumencie sygnowanym z datą 24 listopada, wpisana przy nazwisku Lewandowskiego teka to przemysł. Przedstawiciele polskiego rządu od dawna mówili, że liczą na ważną gospodarczą tekę dla Lewandowskiego w KE, jak np. przemysł, który jest obecnie w gestii niemieckiego komisarza Guentera Verheugena.

Źródła w KE powiedziały dziennikarzom, że Barroso już około 2-3 grudnia ogłosi ostateczny podział kompetencji dla poszczególnych komisarzy. Następnie od 11 do 15 stycznia odbędą się ich przesłuchania przez eurodeputowanych, tak by głosowanie w sprawie zatwierdzenia składu nowej KE (jako całości, a nie poszczególnych komisarzy) odbyło się na sesji w Strasburgu około 20 stycznia, a nowa KE mogła rozpocząć pracę od 1 lutego. Gdyby jakiś komisarz nie spodobał się europosłom i trzeba było szukać nowego kandydata, możliwe będzie przeprowadzenie "dogrywki" głosowania na tzw. minisesji PE w Brukseli pod koniec stycznia.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje