Reklama

Reklama

Tureckie MSZ wzywa Albanię do "zamknięcia instytucji" Gulena

Szef MSZ Turcji Mevlut Cavusoglu powiedział w piątek w Tiranie, że oficjalnie poprosił władze Albanii o zamknięcie w tym kraju "wszystkich instytucji" należących do kaznodziei Fethullaha Gulena, z którym skonfliktowany jest prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan.

Cavusoglu ocenił, że działalność Gulena stanowi "poważne zagrożenie dla Turcji, a także dla Albanii".

Reklama

Natomiast minister spraw zagranicznych Albanii stwierdził, że ta "jako członek NATO oraz kandydat do UE" stosuje się do standardowych dyplomatycznych procedur.

Gulen oskarżany jest przez władze w Ankarze o zorganizowanie nieudanego zamachu stanu w Turcji w 2016 roku. W Albanii jest on właścicielem m.in. sieci szkół - odnotowuje AP.

Agencja przypomina, że wcześniej w tym roku Kosowo "po cichu" deportowało do Turcji pięciu nauczycieli oraz lekarza powiązanych z gulenowskimi instytucjami, co spotkało się z krytyką ze strony USA.

Ruch Gulena o nazwie FETO jest uważany przez Ankarę za organizację terrorystyczną. Gulen, były sojusznik Erdogana, który od roku 1999 przebywa na dobrowolnej emigracji w Pensylwanii, zaprzecza, że był zaangażowany w pucz, w którym zginęło co najmniej 240 osób. Władze w Ankarze wzywają USA do jego ekstradycji.

Albania od 2009 roku jest członkiem NATO; zdecydowana większość mieszkańców tego kraju nastawiona jest do Sojuszu entuzjastycznie. Ze względu na muzułmańską większość to bałkańskie państwo ma też bliskie relacje dwustronne z Turcją.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje