Reklama

Reklama

Turcja zapowiada kolejne naloty na pozycje Państwa Islamskiego

Pierwsze ataki tureckich samolotów na miejsca stacjonowania radykałów miały miejsce wczoraj. Aresztowano też około 300 dżihadystów i kurdyjskich bojowników. Ankara zapowiada, że na tym się nie skończy. Po raz pierwszy od wielu miesięcy zgodziła się także na wykorzystanie przez Amerykanów swoich baz wojskowych.

Do pierwszych nalotów tureckiej armii na pozycje islamistów doszło wczoraj, ale bombardowania trwały także dzisiaj. 

"Zgodnie z otrzymanym rozkazem, nasze siły zbrojne zniszczyły cele związane z Państwem Islamskim, które zagrażały Turcji. Zrobiono to ze 100-procentową skutecznością" - informował premier Turcji Ahmet Davutoglu.

Według lokalnych mediów, w operację zaangażowanych jest ponad 5 tysięcy żołnierzy, a tylko dzisiaj rano w powietrze poderwały się trzy myśliwce F-16. Także nad ranem aresztowano około 300 osób, oskarżanych o powiązanie z islamistami bądź kurdyjskimi bojówkami. 

Reklama

Ankara ujawniła, że prezydent Turcji rozmawiał w tej sprawie z prezydentem Stanów Zjednoczonych Barackiem Obamą. 

Recep Erdogan zapowiedział dzisiaj, że na dotychczasowych uderzeniach się nie skończy. "To nie jest kwestia jednej nocy. Podejmiemy wszystkie niezbędne kroki dla pokoju i bezpieczeństwa kraju. Będziemy iść tą samą drogą" - mówił Erdogan.

Do tej pory Turcja nie chciała włączyć się w konflikt z Państwem Islamskim w sąsiedniej Syrii, a obecne bombardowania są pierwszymi od czasu pojawienia się fanatyków. Władze w Ankarze zapowiedziały też, że udostępnią Amerykanom swoje bazy wojskowe, by ułatwić Stanom Zjednoczonym prowadzenie nalotów na pozycje radykałów w Syrii.

Ostatnie kroki Turcji to odpowiedź na wydarzenia przy granicy turecko-syryjskiej. Fanatycy znów starają się opanować przygraniczne miasto Kobani, a w poniedziałek w zamachu w tureckim mieście Suruc zginęło ponad 30 osób. Do jego przeprowadzenia przyznało się Państwo Islamskie.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje