Reklama

Reklama

​Turcja: Prezydent pozwał szefa opozycji za uwagę o dyktatorze

Prawnicy prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana w poniedziałek pozwali lidera opozycji, szefa Partii Ludowo-Republikańskiej (CHP) Kemala Kilicdaroglu, za zasugerowanie, że szef państwa jest dyktatorem - poinformowały źródła zbliżone do Erdogana i sama CHP.

Erdogan, który jest najpopularniejszym tureckim politykiem, znany jest z tego, że nie toleruje krytyki - pisze agencja AP. Jak przypomina, w ubiegłym tygodniu zlecił prokuraturze wszczęcie dochodzenia w sprawie wykładowców akademickich, którzy podpisali się pod petycją wzywającą władze do zakończenia interwencji tureckich sił bezpieczeństwa przeciwko bojownikom Partii Pracujących Kurdystanu (PKK) na południowym wschodzie Turcji, zamieszkanym w większości przez ludność kurdyjską.

"Akademicy, którzy wyrazili swoją opinię, zostali jeden po drugim zatrzymani na zlecenie tak zwanego dyktatora. Można nie zgadzać się z treścią petycji. Nam też się nie do końca podoba, my też nie zgadzamy się z niektórymi jej zapisami. Ale dlaczego ograniczać wolność słowa?" - powiedział Kilicdaroglu w sobotę podczas zjazdu swojej partii w Ankarze.

Reklama

Także ankarska prokuratura wszczęła dochodzenie wobec Kilicdaroglu, zarzucając mu "otwarte obrażanie prezydenta" - podały miejscowe media.

Obraza prezydenta jest w Turcji przestępstwem, za które grozi kara do czterech lat więzienia. Kilicdaroglu jest deputowanym, więc przysługuje mu immunitet, ale parlament może mu odebrać ten przywilej zwykłą większością głosów.

W piątek siły bezpieczeństwa zatrzymały 27 wykładowców Uniwersytetu Kocaeli w północno-zachodniej Turcji. Zostali oni oskarżeni o "propagandę terrorystyczną, podżeganie do łamania prawa czy obrazę instytucji i Republiki Turcji". Grożą im kary od roku do pięciu lat więzienia. Erdogan potępił ponad 1000 sygnatariuszy petycji, w tym amerykańskiego lingwistę Noama Chomsky'ego.

Erdogan w przeszłości pozywał wiele osób za obrażanie go, w tym autorów rysunków satyrycznych, nastolatków i byłą Miss Turcji.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje