Reklama

Reklama

Turcja-Grecja: Wojna słów między Ankarą i Atenami ws. Hagii Sophii

Władze w Ankarze oskarżyły w sobotę Grecję o wrogość wobec Turcji i islamu, a MSZ Grecji skrytykował "nacjonalistyczny i religijny fanatyzm" Turcji w związku ze wznowieniem muzułmańskich modlitw w byłej katedrze, a później muzeum Hagia Sophia w Stambule.

W sobotnim przemówieniu telewizyjnym prezydent Turcji Recep Erdogan, odnosząc się do sprawy słynnej świątyni, stwierdził, że prawdziwym powodem krytyki decyzji o przekształceniu Hagii Sophii z muzeum w meczet jest "sama obecność tureckiego narodu oraz muzułmanów w regionie".

Reklama

Choć Erdogan nie wymienił Grecji wprost, zrobił to wcześniej rzecznik tureckiego MSZ, który stwierdził, że Grecja "po raz kolejny okazała swoją wrogość wobec islamu i Turcji", a sprawa świątyni jest jedynie pretekstem.

Ateny są najostrzejszym krytykiem posunięcia tureckich władz, m.in. ze względu na znaczenie byłej katedry dla prawosławia. W piątek, kiedy w nowo przekształconym meczecie odbyły się pierwsze od ponad 80 lat muzułmańskie modlitwy - w których brał udział sam Erdogan - w greckich cerkwiach zabiły dzwony na znak żałoby.

"Społeczność międzynarodowa XXI w. jest zdumiona"

W sobotę na słowa tureckich władz grecka dyplomacja odpowiedziała własnym oświadczeniem, w którym stwierdziła, że "społeczność międzynarodowa XXI w. jest zdumiona, obserwując religijny i nacjonalistyczny fanatyzm" współczesnej Turcji. Jednocześnie resort potępił akcje palenia tureckich flag w Salonikach.

Dzień wcześniej premier Grecji Kyriakos Micotakis stwierdził, że przekształcenie muzeum w meczet jest "afrontem dla cywilizacji XXI w."

Zbudowana w IV w. katedra była przez ponad 1000 lat najważniejszą świątynią cesarstwa wschodniorzymskiego. Po zdobyciu Konstantynopola przez imperium osmańskie w 1453 r. kościół został zmieniony w meczet, a w 1934 r. za sprawą modernizacyjnych reform Ataturka stał się muzeum.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne