Reklama

Reklama

Turcja: 22 maja kongres rządzącej AKP; Davutoglu przestanie być szefem

Nadzwyczajny Kongres rządzącej w Turcji Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) odbędzie się 22 maja - poinformowano w czwartek w Ankarze. Ze stanowiska szefa partii ma ustąpić Ahmet Davutoglu, co automatycznie pozbawi go funkcji premiera.

Według telewizji NTV i tureckiej CNN decyzja o ustąpieniu Davutoglu zapadła na specjalnym posiedzeniu władz AKP, które odbyło się w Ankarze po pojawieniu się informacji o nieporozumieniach między prezydentem Recepem Tayyipem Erdoganem a premierem Davutoglu.

Reklama

Jak pisze AP, rozdźwięk między prezydentem a premierem wyraźnie ujawnił się, gdy w ubiegłym tygodniu Komitet Wykonawczy AKP, zdominowany przez zwolenników Erdogana, przejął uprawnienia szefa partii do powoływania liderów lokalnych i prowincjonalnych, co osłabiło wpływ Davutoglu na partię.

Jednak największym dowodem na to, że dni premiera są policzone, był fakt pojawienia się w niedzielę wieczorem na anonimowym tureckim blogu "Wiadomości Pelikana", używanym przez ludzi bliskich Erdoganowi, materiału o rzekomych krzywdach, jakich miał doznać obóz prezydencki od Davutoglu. Premierowi zarzuca się też, że nie jest zwolennikiem faworyzowanego przez Erdogana systemu prezydenckiego.

Erdogan wybrał Davutoglu na swego następcę jako premiera i lidera AKP po wyborze na prezydenta w 2014 roku. Spodziewano się wtedy, że nowy premier będzie odgrywał drugoplanową rolę przy silnym polityku, za jakiego uważa się prezydenta. Jednak Davutoglu, profesor, dawny doradca Erdogana i były minister spraw zagranicznych, starał się działać niezależnie w wielu kwestiach i ich drogi zaczęły się oddala - pisze AP. Davutoglu udowodnił, że jest bardziej umiarkowany niż Erdogan, który przyjął coraz bardziej autorytarny styl rządzenia Turcją.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama