Reklama

Reklama

Trzecia dawka szczepionki na Malcie. Dla seniorów i osób z grup ryzyka

Malta poda trzecią, przypominającą dawkę szczepionki przeciw COVID-19 osobom starszym i narażonym na cięższy przebieg choroby. Minister zdrowia Chris Fearne przekazał, że rząd nie podjął decyzji o podaniu preparatu innym grupom.

- Najpierw dawkę przypominającą podamy osobom o obniżonej odporności i osobom starszym w domach opieki - przekazał Chris Fearne na konferencji prasowej. - Wciąż badamy efektywność już podanych (dawek) szczepionek - dodał.

Malta zaszczepiła dotychczas 86 proc. populacji i obecnie prowadzi szczepienia wśród dzieci w wieku 12-16 lat. Fearne podkreślił, że pracownicy służby zdrowia apelują do kobiet w ciąży, by szczepiły się, jeżeli są w drugim lub trzecim trymestrze.

Minister zdrowia zapowiedział też, że zaszczepieni, którzy miały kontakt z osobą, u której stwierdzono COVID-19, będą odtąd musiały poddać się kwarantannie na okres jednego tygodnia, a nie jak dotąd - dwóch.

Reklama

Sześć osób przy stole

Resort zdrowia postanowił ponadto, że ograniczy zgromadzenia publiczne do "wydarzeń na siedząco", podczas których uczestnicy będą podzieleni na grupy liczące do sześciu osób przy jednym stole. Wydarzenia "na stojąco", takie jak koncerty czy dyskoteki, na razie nie będą dozwolone.

Decyzja ta spotkała się z krytyką ze strony przemysłu rozrywkowego. Jedna z organizacji zrzeszającej artystów zarzuciła rządowi, że niesłusznie potraktował wszystkie wydarzenia publiczne odbywające się "na stojąco" jednakowo, skoro mogą one odbywać się na różną skalę i w związku być traktowane w różny sposób.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje