Reklama

Reklama

Trump atakuje Google: Polityczna manipulacja na mój temat

Prezydent USA Donald Trump zaalarmował we wtorek, że wyszukiwarka internetowa Google ukrywa informacje na jego temat przygotowane przez "uczciwe media" i ukazuje jedynie tzw. fake newsy. Firma Google zdecydowanie zaprzeczyła, by w jej wyszukiwarce stosowano polityczną manipulację.

Amerykański przywódca napisał na Twitterze, że wyniki wyszukiwania w Google na jego temat ukazują tylko relacje mediów tworzących fake newsy. "Tak tym MANIPULUJĄ, w przypadku moim i innych, by prawie wszystkie teksty i informacje były ZŁE" - napisał prezydent, zauważając, że jednocześnie wyraźnie widoczne w Google są linki "fałszywej" telewizji CNN.

Reklama

"Republikańskie/Konserwatywne i Uczciwe Media są eliminowane. Nielegalne?" - czytamy w poście Trumpa. Prezydent dodał też, że 96 proc. wyników wyszukiwania informacji na jego temat pochodzi z "Krajowych Lewicowych Mediów", nazywając to zjawisko "bardzo niebezpiecznym".

"Google i inni tłumią głosy Konserwatystów i ukrywają dobre informacje. Kontrolując, co możemy widzieć, a czego nie. To bardzo poważna sprawa - zajmiemy się nią!" - podsumował Trump, nie wyjaśniając jednak, w jaki sposób ten problem rozwiąże.

Google zaprzecza

W reakcji firma Google zdecydowanie odrzuciła oskarżenia o polityczną stronniczość, podkreślając, że w jej wyszukiwarce "wyniki nigdy nie są klasyfikowane w celu manipulowania opinią publiczną". "Wyszukiwarka (Google) nie jest stosowana do ustanawiania jakiegoś programu politycznego i nie zmieniamy naszych wyników zgodnie z jakąkolwiek ideologią polityczną" - podkreśliła firma w komunikacie.

Co wpływa na wyszukiwania?

Jak wyjaśnia agencja Reutera, na wyniki wyszukiwania w wyszukiwarce Google wpływa m.in. to, jak często internauci umieszczają linki do danych stron. Między innymi przez to popularne witryny, jak np. telewizji CNN czy dziennika "New York Times", mogą pojawiać się w wynikach wyszukiwania wyżej niż inne strony internetowe. 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje