Reklama

Reklama

Tokio 2020: Władze Białorusi odsuwają od Igrzysk lekkoatletkę Chryscinę Cimanouską

Polska jest gotowa pomóc białoruskiej atletce Chryscinie Cimanouskiej, zaproponowaliśmy jej wizę humanitarną, jeśli zechce, może też kontynuować sportową karierę w Polsce - napisał w niedzielę na Twitterze wiceszef MSZ Marcin Przydacz. Sportsmenka informowała, że władze Białorusi chcą zmusić ją do powrotu do Mińska.

Cimanouska przed kilkoma dniami skrytykowała swoich trenerów za to, że z powodu ich zaniedbań do Igrzysk nie dopuszczono trzech białoruskich biegaczek, a ona sama została zapisana do udziału w sztafecie 4x400 m, choć biega na 200 m. W niedzielę sportsmenka poinformowała, że jej opiekunowie próbują zmusić ją do powrotu na Białoruś, a nakaz usunięcia jej z ekipy i odesłania do kraju przyszedł z Mińska. 

Z lotniska w Tokio lekkoatletka zaapelowała o pomoc i zgłosiła się na policję. Zapowiedziała, że zamierza prosić o azyl w Europie - poinformowało Euroradio. Dziennikarze obecni w niedzielę na lotnisku w Tokio przekazali, że Cimanouska nie wsiadła do samolotu rejsowego do Stambułu, skąd miała lecieć do Mińska.

Reklama

Białoruski Narodowy Komitet Olimpijski zareagował komunikatem, w którym stwierdził, że "na podstawie decyzji lekarzy, w związku ze stanem emocjonalno-psychicznym (Cimanouskiej) sztab trenerski drużyny narodowej w lekkiej atletyce zdecydował o przerwaniu jej udziału w Igrzyskach i biegach na 200 m oraz 4x400 m".

Ona sama natychmiast oświadczyła, że "to nieprawda", a lekarze w ogóle jej nie badali.

Międzynarodowy Komitet Olimpijski przekazał, że bada sytuację białoruskiej zawodniczki.

Media informują również, że na lotnisko udali się przedstawiciele japońskiego MSZ, a gotowość do pomocy zadeklarowała polska placówka dyplomatyczna w Tokio. 

Deklaracja Polski

Pomoc Cimanouskiej zaoferowała także Polska.

"Polska jest gotowa pomóc Kryscinie Cimanouskiej, białoruskiej lekkoatletce, której reżym Łukaszenki nakazał powrót z Igrzysk Olimpijskich do Mińska. Zaoferowano jej wizę humanitarną i - jeśli tak zdecyduje - może swobodnie kontynuować karierę sportową w Polsce - poinformował na Twitterze wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz.

W tej sprawie Cimanouskiej na Twitterze wypowiedział się również Franak Viačorka, doradca Swiatłany Cichanouskiej. Pisze o "oburzającej próbie porwania lekkoatletki przez KGB Łukaszenki" . "Potrzeba natychmiastowej międzynarodowej reakcji. Wszyscy sprawcy i sam Łukaszenka muszą zostać pociągnięci do odpowiedzialności. Prosimy społeczność międzynarodową o ochronę Białorusinów będących celem reżimu" - dodał.

Lekkoatletka jest w kontakcie z przedstawicielami diaspory białoruskiej w Japonii. Według nich Cimanouska chce wystąpić o azyl w Austrii lub Niemczech.

Czytaj także: 

Joanna Jóźwik przed życiowym wyborem. Co dalej?

Rasistowski skandal w Tokio. Niemiec przeprasza

Tokio 2020: Szpakowski nie wytrzymał! Gorzkie słowa i mocny komentarz!

Nastia Lukin - królowa mody na igrzyskach w Tokio

Nie dla skąpych strojów, zawodniczki protestują

Więcej o igrzyskach w Tokio czytaj w Interia Sport 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne