Reklama

Reklama

Tokio 2020: Organizatorzy zmarnowali 4 tys. zestawów jedzenia. Przetworzą je na paszę

Organizatorzy igrzysk w Tokio poinformowali, że pozostało 4000 z 10 000 zestawów jedzenia przygotowanych dla wolontariuszy w dniu rozpoczęcia olimpiady (23 lipca) w Tokio. Przeproszono za zmarnowanie żywności, ale przyznano, że z kolejnych dni także pozostały nadwyżki pożywienia.

Jedzenie, które pozostało ma być przetworzone na paszę dla zwierząt i wykorzystane w produkcji energii z biomasy - poinformował Masanori Takaya, rzecznik komitetu organizacyjnego na konferencji prasowej.

Przyznał, że nadal istnieją nadwyżki jedzenia rzędu 20-30 procent i dotyczy to wszystkich aren i wszystkich dotychczasowych dni rywalizacji olimpijskiej.

Zapracowani wolontariusze

Wyjaśnił, że wolontariusze byli bardzo zapracowani w dniu ceremonii otwarcia i nie zdążyli po prostu zjeść przygotowanego jedzenia.

ZOBACZ: Tokio 2020. W cieniu koronawirusa i skandali

Reklama

- Zoptymalizujemy proces zamawiania jedzenia, by jak najmniej było zwrotów - powiedział Takaya.

Impreza przyjazna środowisku

Na stronie komitetu organizacyjnego igrzysk ukazał się też komunikat:

"Każdy może przyczynić się do zmniejszenia strat żywności. Pomyślmy o słowie +mottainai+ (oznacza ono w języku japońskim żal z powodu marnotrawienia różnych rzeczy - red) i starajmy się nie marnować jedzenia" - napisano.

Organizatorzy zmagań olimpijskich w Tokio od momentu przyznania igrzysk podkreślali, że największa sportowa impreza globu będzie przyjazna środowisku. Jak się okazuje nie w każdym punkcie zrealizowano te deklaracje.

Najgłośniejszymi decyzjami świadczącymi o proekologicznych działaniach organizatorów było pozyskanie metali szlachetnych potrzebnych do wykonania medali z zużytych telefonów i smartfonów (mieszkańcy Kraju Kwitnącej Wiśni wrzucali je do specjalnych pojemników ustawionych w miejscach publicznych w całym kraju) oraz wykonanie łóżek dla sportowców w wiosce olimpijskiej z tektury, która zostanie przetworzona po igrzyskach.

Czytaj także:

Tokio 2020: Szpakowski nie wytrzymał! Gorzkie słowa i mocny komentarz!

Rayssa Leal - 13-letnia skaterka ze srebrnym medalem była znana już jako 7 latka

Igrzyska w Tokio a ekologia. Szykują się wielkie zmiany

Więcej o igrzyskach w Tokio czytaj w Interia Sport 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje