Reklama

Reklama

Terroryści szukają azylu politycznego w Norwegii

Wśród terrorystów z wielu krajów coraz popularniejsza staje się Norwegia - alarmuje tamtejszy cywilny kontrwywiad PST.

Do Norwegii trafiają m.in. członkowie bojówek Państwa Islamskiego, nigeryjskiego Boko Haram i al-Shabab z Somalii. Udowodnienie im działalności przestępczej i oddzielenie od pozostałych uciekinierów szukających w Norwegii azylu nie jest jednak łatwe, wymaga czasu i pieniędzy. 

Reklama

Norweski Urząd Imigracyjny - UDI informuje, że od 2008 roku odmówiono azylu około stu osobom z powodu ich terrorystycznej przeszłości. Władze starają się tych uchodźców odesłać z powrotem do ich krajów. Najczęściej jest to jednak niemożliwe, bo międzynarodowe konwencje zabraniają tego wobec osób, którym po powrocie do ojczyzny grozi nieludzkie traktowanie lub kara śmierci. 

Wiadomo, że część wydalonych powraca potem nielegalnie do Norwegii. Wkrótce rozpocznie się tam proces jednego z przywódców talibów afgańskich, który zdołał zorganizować komórkę zwolenników dżihadu, zanim zainteresowały się nim służby. 

Przedstawiciel pionu imigracyjnego norweskiej policji, Rolf-Arne Kurti mówi, że zahamowanie powrotów uchodźców podejrzanych o terroryzm, jest praktycznie niemożliwe. Przypomina on, że norweska granica morska z setkami małych portów liczy 8500 km i jest nie do upilnowania.

Dowiedz się więcej na temat: Norwegia | terroryzm

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje