Reklama

Reklama

Ten kraj kupi rosyjską szczepionkę na COVID-19

Ministerstwo Zdrowia Wietnamu poczyniło pierwsze kroki w kierunku zakupu rosyjskiej szczepionki na SARS-CoV-2, która została dopuszczona do użytku przez władze w Moskwie - poinformowała w piątek (14 sierpnia) państwowa telewizja VTV.

Telewizja oznajmiła, że Wietnam "w międzyczasie będzie kontynuował prace nad własną szczepionką na COVID-19". Według zapowiedzi ministra zdrowia, planowany jest zakup 50-150 mln dawek szczepionki, której produkcja na dużą skalę ma się rozpocząć wkrótce. Z kolei wietnamska szczepionka ma być gotowa do końca przyszłego roku.

Reklama

W środę Rosja ogłosiła, że zacznie dystrybucję "Sputnika" w ciągu dwóch tygodni, choć szczepionka - opracowana w państwowym Instytucie Gamalei - będzie udostępniana stopniowo, a w pierwszej kolejności otrzymają ją pracownicy służby zdrowia. 

Moskwa odrzuca międzynarodową krytykę decyzji o dopuszczeniu szczepionki do użytku, mimo że nie przeszła ona trzeciej fazy badań klinicznych, które są konieczne do stwierdzenia skuteczności i bezpieczeństwa środka. Badania trzeciej fazy, przeprowadzone na tysiącach pacjentów, miały zacząć się dopiero w tym tygodniu. 

Rosnące zainteresowanie szczepionką "Sputnik V"

Mimo to, zainteresowanie pozyskaniem "Sputnika" wyraziły już władze Brazylii i Izraela, choć dopiero po potwierdzeniu skuteczności szczepionki.

Wietnam zmaga się obecnie z trzecią już falą epidemii COVID-19, po tym jak wcześniej dwukrotnie zdołał wyeliminować transmisję wirusa w kraju. W piątek tamtejsze ministerstwo zdrowia poinformowało o wykryciu sześciu nowych zakażeń. Jak dotąd od początku pandemii w całym kraju potwierdzono 911 przypadków COVID-19, z czego 21 zakończyły się śmiercią. 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama